NATO’ya, U-2’ye hayır!

Ağustos / 1979

30 Haziran günü İzmir’de Barış Derneği’nin çağrısı üzerine “NATO’ya, üslere, ikili anlaşmalara, Nötron bombası ve silâhlanma yarışına hayır!” yürüyüş ve mitingi yapıldı.

Barış Derneği’nin çağrısına 50’den fazla işçi sendikası, demokratik yığın ve meslek örgütü, TİP ve TSİP katıldı. 30 Haziran günü İzmir kenti Kordonboyu’ndan geçen onbini aşkın yurtseverin, barışseverin ayak seslerini dinledi. Yürüyen yığınların, işçilerin, köylülerin, öğretmenlerin, teknik elemanların, memurların, sanatçıların, gençlerin, kadınların bağımsız Türkiye ve barışçı bir dünyanın kurulması özlemi o gün İzmir kentini sokak sokak dolaştı. Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın yiğit İzmir’i o gün yine dimdik ayaktaydı. NATO Güneydoğu Karargâhı’nın bulunduğu İzmir’de yurtseverler: “Kahrolsun ABD emperyalizmi”, “NATO’ya hayır!”, “Üsler sökülsün!”, “U-2’lere uçuş yok”, “SALT uygulansın!”, “Bağımsız Türkiye!”, “Fantom değil ekmek, silâh değil, süt istiyoruz!” pankartlarını taşıdılar. Tüm ulusumuzun gerçek özlemlerini dile getirdiler. Yürüyüşün sonunda ortak bir deklarasyon yayınlandı.

Deklarasyonda, “Barışsever halkımız ABD emperyalizminin jandarmalık görevini yapmak, NATO’nun dünya barışını bozma girişimlerine ortak olmak istemiyor. Dünya barışının düşmanı NATO’dan çıkılmalıdır” deniyor. Miting, “Ya istiklâl, ya NATO!” haykırışlarıyla son buldu.

İzmir mitingi demokratik örgütlerin, sosyalist partilerin eylem birliği yolunda da önemli bir adım oldu. Bağımsızlık ve demokrasi savaşçılarının ortak yükselen sesi emperyalistleri, işbirlikçilerini, halk düşmanlarını ürkütüyor, halkımızın ulusal bağımsızlık ve faşizme karşı savaşını ise güçlendiriyor.

İzmir’den bir devrimci

18 Mar 2021
paylaş