NATO’dan çıkılsın, üsler kapatılsın, Amerika defolsun!

Türkiye’nin NATO’ya girişi
North Atlantic Treaty Organization  (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) adıyla Amerika, İngiltere ve Fransa’nın başını çektiği 12 ülke tarafından 4 Nisan 1949 tarihinde kurulan NATO’ya Türkiye’nin üyeliği Celal Bayar’ın Cumhurbaşkanı, Adnan Menderes’in Başbakan olduğu dönemde gerçekleştirilmiştir.

5886 Sayılı “Kuzey Atlantik Antlaşmasına Türkiye Cumhuriyetinin katılmasına dair Kanun” 18 Şubat 1952 tarihinde TBMM’nde kabul edilerek onaylanmış olup, 19 Şubat 1952 tarih ve 8038 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 1

Türkiye’deki ABD ve NATO Üsleri
Uluslararası ilişkiler uzmanı ve akademisyen Prof. Dr. Türkkaya Ataöv’ün 1969 yılında yayımlanan “Amerika, NATO ve Türkiye” isimli kitabında yer alan “23 Kasım 1963 tarihli ve A.F.M. 87-3 numaralı Amerikan Hava Kuvvetleri rehberine” göre Türkiye’de 101 tane Amerikan üssü ve tesisi bulunmaktadır. 2  - 3 - 4

ABD ve NATO, ulusal güvenliğimizi ve bağımsızlığımızı tehdit etmektedir
Truman Doktrini ve Marshall Planı kapsamında, “Türkiye’yi Sovyetler Birliği’nden gelecek komünizm tehlikesine karşı korumak” yalanı ile pazarlanan, fakat gerçekte Amerika’nın bölgedeki çıkarlarını korumak amacını taşıyan ‘Türk-Amerikan dostluk ilişkileri’ palavrası Türkiye’yi Amerikan emperyalizminin boyunduruğu altına sokmuştur.

Anadolu toprakları üzerinde nükleer silahları ve binlerce askeriyle yılan gibi çöreklenen Amerikan ve NATO üsleri ulusal güvenliğimizi ve bağımsızlığımızı tehdit etmektedir.

Ulusal Kurtuluş Savaşı ile sona eren Anadolu’daki emperyalist işgal, NATO'ya üye olduğumuz 18 Şubat 1952 tarihinden itibaren 69 yıldan beri Amerikan işgaliyle sürüyor.

Amerikan ve NATO egemenliği altında geçen 69 yıllık süreçte ülkemiz ne kazandı, neler kaybetti. Hiç düşündünüz mü?

Ülkemize binlerce kilometre uzaklıktaki Kore dağlarında Amerikan çıkarları için savaştığımız Kore Savaşındaki kayıplarımız: 721 ölü, 2.147 yaralı, 346 hasta, 234 esir, 175 asker kayıp…

Türkiye’nin NATO’da ne işi var? Kuzey Atlantik nerede, Türkiye nerede, Kore nerede diye hiç düşündünüz mü?

Katil Amerika, Türkiye’den, Ortadoğu’dan ve Akdeniz’den defol!
Nazım Hikmet’in “Vatan Haini” şiirindeki ifadesiyle, “Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesi” olarak Amerikan esareti altında geçen 69 yıllık dönemde ülkemizde yaşanan acıları, askeri darbeleri, siyasi cinayetleri ve kitle katliamlarını tek tek anlatmaya sayfalar yetmez.

ABD’nin Türkiye’nin dostu ve müttefiki olmadığını, NATO’nun işgalci ve sömürgeci ülkelerin yönetiminde uluslararası terör örgütü olduğunu ne zaman anlayacağız?

Bir kez daha yineliyorum. Amerika katil, işgalci, darbeci ve sömürgecidir. NATO, dünyanın en büyük terör örgütüdür. Emperyalistlerden dost olmaz. ABD ve NATO özgürleştirmez, sömürgeleştirir.

Artık yeter. Türkiye, Amerika’nın ve NATO’nun jandarması değildir. NATO’dan çıkılsın, üsler kapatılsın, Amerika defolsun.

 

15 Şub 2021
paylaş