Whatsapp'tan kaçıyoruz peki ya diğerleri

Geçen haftanın en popüler konularından biri whatsapp uygulamasının kullanım politikalarında yapacağını açıkladığı değişiklikler oldu. Bu konuda firmanın yapmak istedikleri hakkında birçok yazı yayınlandı. Genel olarak yazılanların doğru olduğunu ve whatsapp yerine seçilmesi gereken uygulamanın da signal1 (signal private messenger) olduğunu belirterek asıl konumuza gelelim.

Sorun sadece akıllı telefonlarda mı?
Son yıllarda cep telefonunun hayatımızda yeri gittikçe artıyor. Yine de sorunu genel bir yazılım güvenliği sorunu olarak algılamalı ve bilgisayardan telefona yeni nesil ev aletlerine kadar 2 geniş bir kapsamı olduğunu bilmeliyiz.

Sorunun genişliğini gösterir birkaç örnek;

* Apple firmasının ünlü asistanı siri yazılımının ortam seslerini dinlediği ortaya çıktı.
Apple Siri konuşmalarını dinlediği için özür diledi

* Neredeyse akıllı her cihazda kendine yer edinen Google firması konum servisinin, kullanıcının kapatmasına rağmen, konum bilgisini kaydettiği ortaya çıktı.
Google, konum servisleri kapalı olsa da kişinin bulunduğu yerleri saklıyor

* Microsoft Windows işletim sisteminin telemetri verilerini üçüncü bir firma ile paylaştığı ortaya çıktı. Microsoft her ne kadar paylaşılan verilerin teknik problemlerin öngörülmesine yönelik olduğunu belirtse de paylaşılan içerik hakkında tatmin edici bir bilgi sunmadı. Bu arada eklemekte fayda var; Telemetri özelliğini kapatamıyorsunuz.
Microsoft, Windows 10 telemetry verilerini üçüncü kişilerle paylaşmayı kabul etti
Can FireEye up the cyber security ante through Microsoft partnership?

Görüldüğü üzere whatsapp yazılımı üzerinden dönen fırtına ne yeni ne de ilk! Kullandığımız yazılımlar bağlı oldukları lisanslar dolayısıyla farklı yaklaşımlar sergileyebiliyor. Bu yaklaşım kişisel verilerinizi çalmaktan bir ülkeye ambargo uygulamaya kadar çeşitlenebiliyor. Tabii ki bunlara da vereceğimiz somut örnekler var;

* 2019 yılında başarısızlıkla sonuçlanan darbe denemesinin ardından ABD, Venezuela'yı yaptırımlarla cezalandırmaya başladı. Adobe firması da Venezuela'ya ait internet hesaplarını kapatacağını duyurdu.
Adobe Venezuela hesaplarını devre dışı bırakacak

* Yıllardır Microsoft ürünlerini İran, Küba, Kuzey Kore, Suriye, Sudan ve Kırım'a götürmeniz yasak. CAATSA yaptırımlarını düşünecek olursak Türkiye'nin de bu havuza dahil edilme ihtimalinin hiç de küçük olmadığını varsayabiliriz.
Microsoft Ürünlerinin götürülmesinin yasak olduğu ülkeler


Bunun yanı sıra ABD'nin, Çinli Huawei firmasının başını çektiği, 5G teknolojisinin dünya çapında yaygınlaşmasını engellemek için elinden geleni ardına koymadığını biliyoruz. Sadece kendi ülkesinde de değil. Karar alma aşamasındayken, İngiltere'nin 5G teknolojisi hakkında kaç kez fikir değiştirdiğini günlerce okuduk.

Teknoloji alanında yaşanan bu çatışmalar, ülke yönetimlerinin kendi teknolojik imkanlarını gözden geçirmesine neden oluyor. Türkiye'de de bir süredir siyasi söylem olarak dillendirilen "yerli ve milli" söylemi bu anlamda olumlu bir yaklaşım. Fakat içini doğru doldurmak şartı ile. Var olan açık kaynak kodlu bir yazılımı alıp kodlarını gizleyip biz yeni bir şey yaptık diye sunulan sahtekarlık örnekleri ile değil! 3

"Yerli ve milli" kavramının teknoloji alanında altının nasıl doğru doldurulacağına örnek olması için 1920 TKP parti programında geçen özgür yazılım maddesini hatırlamakta fayda var.

IX. Özgür yazılım
Kamunun ekonomik yararı, ülkenin güvenliği ve dışa bağımlılığın azaltılması amacı ile iletişim, bilişim, sanayi, tarım ve benzeri alanlarda özgür yazılım kullanımını zorunlu kılmak. Bu amaç doğrultusunda, eğitim kurumlarında özgür yazılım üretebilecek teknik kadroların hızla ve yaygın biçimde yetiştirilmesini sağlamak.

 

 

  • 1. https://signal.org/download/
  • 2. Robot süpürgeler, SmartTvler, yeni nesil akıllı buzdolapları vb. bunların hepsi içinde yazılım barındırdığı için benzer güvenlik riskleri içerir.
  • 3. 2018 yılında Binali Yıldırım tarafından yerli ve milli olduğu iddia olunan “ptt messenger” yazılımının duyuruluşu;

    https://www.cnnturk.com/bilim-teknoloji/internet/yerli-whatsapp-ptt-messenger-basbakan-binali-yildirim-tarafindan-tanitildi

    Aslında bu yazılımın signal kaynak kodlarından çalıntı olduğunun laf kalabalığı ile kabul edilişi;

    https://twitter.com/pttkurumsal/status/960948611826757632

13 Oca 2021
paylaş