Çin: Hong Kong’da Amerikan müdahalesi kabul edilemez!

Çin’in sert tepki ve uyarılarına karşın ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi, sözde "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası”nı kabul etti. Senato ve Temsilciler Meclisinde kabul edilen bu yasayı ABD Başkanı Donald Trump 27 Kasım'da onayladı.

Çin Dışişleri sözcüsü konu ile ilgili ABD’yi uyararak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bu tutum Amerika’nın, Hong Kong işlerinde açık ve küstahça müdahalesi ve Çin’in iç işlerine doğrudan karışma anlamına geliyor. Aynı zamanda bu davranış uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkileri düzenleyen temel normları ciddi şekilde ihlal etmektedir. ABD Senatosu, Temsilciler Meclisi ve bazı politikacılar, “insan hakları” ve “demokrasi” adı altında, şiddete dayalı vandallık ve kundaklama eylemleri yapan, polise ve masum insanlara saldıran isyancıların eylemlerini güzelleyerek gerçek olguları göz ardı ediyor ve hakikatleri çarpıtıyorlar. Bu, açıkça bir çifte standarttır ve böylece ABD’nin bilinçli ikiyüzlülüğü ve hegemonyacı niteliği tam olarak açığa çıkmıştır.

Washington’un Hong Kong’a bu açık ve küstahça müdahalesinin ardındaki gizli gündemi, Hong Kong’un istikrarını ve sosyo-ekonomik refahını baltalayarak Çin’in gelişimini engellemektir.

Hong Kong'un 1997’de Çin’e devredilmesinden bu yana geçen 22 yıl boyunca, daha ilk başta belirlenen üç politika: “Bir Ülke, İki Sistem”, “Hong Kong'un Hong Kong halkı tarafından yönetilmesi” ve Hong Kong'a geniş özerklik tanınması politikası tam ve eksiksiz bir şekilde uygulanmaktadır.

Hong Kong halkı yasalar çerçevesinde tüm demokratik hak ve özgürlüklerden tamamen yararlanmaktadır. Çin Bir Ülke, İki Sistem” politikasına bağlı kalırken, üç temel kırmızı çizgide ısrar ediyor: Ulusal egemenliği ve güvenliği baltalayan faaliyetlere hoşgörü gösterilmemektedir. Çin, Merkezi (Çin) hükümetin veya Hong Kong ile ilgili temel (kuruluş) yasasının otoritesine meydan okunmasına izin vermiyor; Çin anakarasına sızma veya sabotaj amacıyla Hong Kong'un kullanılmasına karşı çıkıyor. Çin, Hong Kong'da uzun vadeli istikrarı ve refahı koruma yeteneğine sahiptir. Uluslararası toplumun Çin’in egemenliğini ve kalkınma çıkarlarını korumak temelindeki bu tutumunu ve davranışını anladığını umuyoruz.” (http://www.globaltimes.cn/index.html)

Çıkan Yasaların Kurnazlığı: ABD’nin Hong Kong’da Şiddeti Desteklemesinin Ardındaki Planlar

Amerikan yasaları büyük bir kurnazlıkla hazırlanmış görünüyor, ABD meclisleri, bu iki yasada Çin’i Hong Kong’a müdahale etmekle ve Hong Kong’un özerkliğini çiğnemekle suçluyor, yavuz hırsız ev sahibini bastırıyor. Bu yasalara göre, Amerikan hükümeti yılda bir hazırladığı bir raporla, Çin’in Hong Kong’a müdahalesini takip edecek ve Hong Kong’un Çin’den “özerk kalmasını” güvence altına almaya çalışacak, özerkliğin çiğnendiğini düşündüğü takdirde, Çin üzerinde siyasi baskı yapmaya çalışacak. Oysa, Çin’in Hong Kong’a tanıdığı geniş özerklik statüsü, Çin yasaları, Hong Kong yasaları ve uluslararası yasalarla güvence altında ve Çin bu yasalara titizlikle uyuyor, Hong Kong’da sağlanacak başarının Tayvan için de bir örnek olmasını ve Tayvan’daki ayrılıkçı siyasi güçlerin zayıflaması için çaba sarf ediyor.

Yasalardan biri Hong Kong polisine silah ve güvenlik malzemelerinin satışını yasaklıyor. Amerika ayrıca Hong Kong’da insan haklarını çiğneyen kişileri ve yöneticileri istenmeyen adam ilan edecek ve onlara yasal kısıtlamalar getirecek, banka hesaplarına el koyacak. Son dört ay boyunca süren “demokrasi yanlısı” eylemlerde suç işlemiş ve bu yüzden tutuklanmış kişilere, ABD’ye girişte vize kolaylığı sağlayacak.

Hong Kong Meclislerinde Adanın Baş Yöneticisi Carry Lam’ı Görevden Alma Hamlesi Başarısız Oldu

Hong Kong’da yönetim iki meclisten oluşuyor, biri Yasama Meclisi, diğer İşlevsel Meclis, muhalefet blokuna mensup meclis üyeleri adanın Baş Yöneticisi Carry Lam’ı yasaları çiğnemek ve görevini kötüye kullanmakla suçlayarak, görevden alınmasını talep eden bir önerge sundular. Her iki mecliste yapılan oylamada, önerge reddedildi ve Carry Lam’a olan güven tazelendi. Demokratik İttifak Partisi başkanı, oylama öncesi yaptığı konuşmada, Baş Yöneticisi Carry Lam’a çeşitli hükümet organlarından destek verilmediğini ve yalnız bırakıldığını fakat buna rağmen, Carry Lam’ın adalet ve siyasi ahlak ilkelerinden sapmadan görev yaptığını belirtti. Muhalefet Kampının belediye seçimlerinde arzu ettiği başarıyı sağladığını, bu fırsatı kullanarak, şiddet eylemlerini kışkırtmaktan vazgeçerek, demokratik siyasete dönmesi gerektiğini savundu

08 Ara 2019
paylaş