Çanakkale çevre dostlarına açık mektup: “Siyanürlü maden atıkları ölüm saçıyor”

Çanakkale’de şu an siyanürle altın üretimine hazırlanan çok uluslu şirket bölgedeki faaliyetlerine başladığında Çan’da yaşıyordum.

Yıl 1996 ya da 1997 idi. Vaiz Mustafa Sokakta, evimin çok yakınında Çan Birlik Gazetesi’nin yanında “Teck Cominco” şirketi adıyla ofis açtılar. Bölgede altın rezervlerinin tespitine yönelik çalışmaya başladılar.

Ben o sıradaki KESK Temsilcisi kimliğimle siyanürle altın üretiminin yarattığı çevre felaketlerine ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekmek için Çan Birlik Gazetesi’ne demeç vermiştim.

Bunun üzerine şirkette çalışan bir mühendis, işyerime gelerek, benimle tanışmak istediğini söyledi. Bana altın madenciliğinin zannedildiği gibi zararlı olmadığını, benim yanlış bilgilere sahip olduğumu anlatarak ikna etmeye çalıştı. Ben kendisine yüz vermedim. Bir daha da görüşmedik.

Sonra bu şirketin adı değişti. Doğu Biga Madencilik / Kuzey Biga Madencilik isimleriyle faaliyetlerini sürdürüyorlar. Asıl firma Kanadalı “Alamos Gold İnc.” isimli çok uluslu bir madencilik şirketidir.

Faaliyette bulundukları ülkelerde çok uluslu kimliklerini gizlemek için şirketlerine yerel isimler veriyorlar.

Halka şirin görünmek için, “Sosyal sorumluluk projesi” adı altında maden çevresindeki köy camilerini, köy konaklarını, muhtarlık binalarını onarıyorlar. Çeşme yaptırıyorlar. Ramazanda iftar veriyorlar, vs...

Aşağıda yer alan link bağlantıları üzerinden şirketin bölge halkını kandırarak kamuoyu oluşturmaya dönük faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz;

 

Siyanürlü maden atıkları çevresine ölüm saçıyor!

Uzun yıllar devam eden rezerv tespiti çalışmalarında olumlu sonuçlar elde ettikleri için bugün artık siyanürle altın üretimi aşamasına geldiler. Faaliyetlerinin çevre ve insan dostu olduğunu iddia ediyorlar. Yalan söylüyorlar.

Ismarlama ve şaibeli ÇED raporları insanları ve doğayı korumuyor. Siyanürlü maden atıkları etrafına hastalık ve ölüm saçıyor, doğayı ve yaşamı yok ediyor. Maden sahaları yakınında yaşayanlar üzerinde fotoğraflarda görünen ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.

Fotoğraflar Kanadalı Goldcorp Şirketi’nin alt kuruluşu olan Entremares isimli şirketin faaliyet gösterdiği Honduras’ın Siria Vadisi’nde bulunan San Martin madeni çevresinde yaşayan insanlara ait olup, Carlos Amador tarafından 10 Mayıs 2012 tarihinde çekilmiştir.

Kaynak: http://latinamericasocialforum.blogspot.com/2012/07/agobiante-crisis-de-salud-en-el-valle.html

 

Unutmayın! Çan’a Termik Santral inşa edilirken de aynı yalanları söylüyorlardı!

Çocuklarımıza ve torunlarımıza sağlıklı bir çevre ve yaşanabilir bir doğa bırakmak boynumuzun borcudur.

Yaşam alanlarımızı, geleceğimizi, yeraltı ve yerüstü zenginliklerimizi işgalci ve sömürgeci çok uluslu maden şirketlerine teslim etmeyelim.

Mücadelenizde başarılar dileğiyle saygıyla selamlıyorum.

 

 

03 Tem 2019
paylaş