Aydın Engin, ne Amerika ne Rusya yazısı yazmış

Emperyalist saldırı altındaki Suriye'ye yardıma giden ve saldırganlığa karşı meşru savunmada olan Rusya'yı ABD ile eşitleyivermiş.

Rusya'nın inisiyatif almadığı Libya'nın bugün terör çeteleri elinde paramparça olup dünyanın en refah içindeki insanlarının göç yollarında onar onar, yüzer yüzer boğulduğu, her gün bombaların patladığı bir ülke hâline geldiğini hatırlamıyor.

ABD'yi ve Rusya'yı mafya çetesine benzetmiş, bunlar kapışırken her an tepemize bir nükleer bomba düşebilir diyor, "Türkiye'nin bütün barış güçleri birleşin ve şaha kalkın! Barış çağrılarınız Ortadoğu göklerinde yankılansın, diye yazsam, çocuksu, içi boş anlamsız ve etkisiz bir çağrı mı yapmış olurum?" sorusuyla yazısını bitirmiş.

Aydın Engin'in son sorusunu irdeliyelim, bu çağrı keşke "çocuksu" gibi masum bir kavramın ifade ettiği gibi Engin'in "saf ve temiz" duygularını ifade etse. "İçi boş, anlamsız ve etkisiz bir çağrı mı yapmış olurum?" diye devam ediyor soru.

Soru "çocuksu" değil, "içi boş, anlamsız ve etkisiz" hiç değil.

ABD emperyalizminin bölgemizde Büyük Ortadoğu Projesini gerçekleştirmek için Suriye'ye saldırıyı, kimyasal kullanıldı yalanıyla, bir üst aşamaya taşımaya çalıştığını görmek/göstermek istemiyor. Ortadoğu'da İsrail'e kafa tutabilecek tek bir devlet bile bırakmamak için çabaladığını görmek/ göstermek istemiyor.

Rusya ABD saldırganlığına karşı duracağını, gönderilecek füzelere karşı, füzelerin atıldığı yerler dahil önlem alacağını beyan ettiğinde, saldırganla eşit duruma geliyor Aydın Engin'e göre.

"Meşru müdafaa" denilen, kendini ve beraber olduklarını savunma hakkı ne zamandan beri saldırganlık oldu Aydın Engin?

Afganistan, Irak ve Libya,  ABD ve yandaşlarınca yerle bir edilirken, bombalarla paramparça edilirken, insanları işkencelerle öldürülürken, kadınları köle edilirken Rusya sahada değildi. Rusya'nın sahada olmadığı o zamanlarda "Ortadoğu göklerinde" ABD bombaları yankılanıyordu.

Emperyalist saldırganlığa karşı duruş güçle olur, silahla, orduyla olur. Bölge güçleri ellerindeki mütevazı olanakları birleştirebildiğinde yenilmez olurlar. Halklar emperyalizme karşı ortak mücadeleye girerek, kendi vatanlarını yıkımdan koruyarak laik demokratik sosyal hukuk cumhuriyetlerini geliştirebilirler. Ne Amerika, ne Rusya diyerek değil.

 

12 Nis 2018
paylaş