Halepçe Katliamı'nda Batılı ülkeler ve ABD'nin de hesap vermesi gerekir

ABD önderliğinde emperyalist bloğun bölge halklarını birbirine kırdırma stratejisinin bir ürünü olan İran-Irak Savaşı'nda, Irak ordusu tarafından 16 Mart 1988'de Halepçe’ye atılan zehirli gaz bombaları ile 5000 kişinin ölümü ile 7000 kişinin yaralanmasının üzerinden 26 yıl geçti.

Sekiz yıl süren İran-Irak savaşında, Irak ordusu, emperyalist Batı ve Amerikan askerî danışmanları tarafından yönlendiriliyordu. Ancak Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne bağlı peşmergeler, İran ordusu ile işbirliği yaparak Halepçe kasabasına girince isyan başlatmış, Irak ordusu savaşı kaybedecek duruma düşünce Amerikalı danışmanların da tavsiyesine uyarak Halepçe’yi kimyasal silahlarla bombalatmış ve emperyalistlerle birlikte büyük bir insanlık suçu işlenmişti.

“Sessiz Tanık” fotoğraflarıyla Halepçe katliamını dünyaya duyuran bir gazeteci, Birleşmiş Milletler “Halepçe Katliamı Oturumu”nda, “Halepçe’nin katilleri cezalandırılmadı. Katliamın tek faili o dönem emperyalizm ile işbirliğine zorlanan Irak yönetimi ve o dönemin Irak ordusu komutanları değil, Batı Dünyası ve ABD de hesap vermeli. Çünkü İran kimyasal silahları BM’ye şikâyet etti, ancak uluslararası kamuoyu bunu görmezden geldi” diyor.

Daha sonra ABD yönetimi, Halepçe Katliamı nedeniyle İran ve Irak halklarının arasına giren kan davasını ustaca sömürdü ve kendi yönlendirmesiyle bu suçu Irak’a karşı 1990'da ve 2003'de gerçekleştirdiği “işgali” meşrulaştırmada çok iyi kullandı.

Şimdi binlerce erkek ve kadın kısır, görmede sorun yaşıyor. Deride ve ciğerlerde görülen hastalıklar oldukça yaygın.Halepçe halkının yaralarını saracak ciddi bir adım atılmadı. Batılılar ve ABD ile bazı komşu ülkeler, şimdi o dönemki Irak yönetimine yardım edenler kendileri değillermiş gibi davranıyorlar. Bunda Irak’ın komşularının da günahı var.

Türkiye’nin komünist, devrimci ve demokrat güçleri Halepçe katliamını daha ilk günden lanetlediler. Bir kez daha Kürt halkının acısına ortak oluyor, emperyalistlerden ve emperyalist uşaklarından dost olmayacağını hatırlatıyoruz.

18 Mar 2014
paylaş