EYT yine alanlarda

19 Mar 2023
EYT yine alanlarda

EYT Federasyonu  bugün gün saat 14:00'da Kadıköy İskele Meydanı'nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
Açıklamaya 2021 Tüm Emekliler Sendikası üyeleri de destek verdi.
Basın açıklamasını Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu EYT adına Genel Başkan Gönül Boran Özüpak yaptı.
Açıklama öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in EYT ile ilgili sözleri dinletildi.
Gönül Boran Özüpak, Bakan Bilgin’in sözlerine karşılık: “Çalışma Bakanımızın söylemleri neticesinde yepyeni bir mağduriyet oluştu.. Pek çok vatandaş bu dinlediğiniz sözlerden sonra SGK kurumlarının önünde sonu gelmeyen kuyruklar oluşturarak doğum ve askerlik borçlanmaları yaptılar. Bunun için bankalardan krediler çekildi. Konu komşudan borçlar alındı. Arabasını satanlar oldu. Vatandaş; dinlemiş olduğunuz bu söylemler neticesinde günlerce kuyruklarda bekleyerek SGK kurumlarına baş vurdular ve doğum/askerlik borçlanmaları yaparak eksik prim gün sayılarını 5.000’ e tamamladılar. Neden ???? Çünkü 1999 öncesinde kadınlarda da erkeklerde de prim gün sayısı şartı 5000 gündü. Ama EYT için çıkarılan yasa da gördük ki prim gün sayısı şartı Çalışma Bakanımızın ifade ettiği gibi 99 öncesindeki haliyle uygulanmamıştır.” dedi

“Adalet bunun neresinde?”
Özüpak, konuşmasının devamında şunları dile getirdi:
“O zaman şimdi soruyorum: Neden SGK kurumlarına giderek prim gün sayılarını 5000’ e tamamlayan vatandaşa durun yapmayın etmeyin, böyle bir borçlanma yükünün altına giriyorsunuz ama biz sizi yine de 5000 günle emekli yapmayacağız demediniz?Neden SSKurumlarını hafta sonu açık tutup .Başvuruları aldınız. 24 yıldır zaten hakkı gasp edilen EYT lileri bir de bu şekilde mağdur etmeye ne hakkınız var?diye soruyoruz. Sormak da hakkımız. Şimdi emekli olma hayaliyle kredi çeken, borç alan, arabasını satan ve doğum/askerlik borçlanması yapan vatandaşlarımız, kredi taksitlerinin ilk ödemesi geldiğinde aslına emekli olamayacaklarını yaklaşık olarak 3 yıl daha çalışmak zorunda oldukları gerçeği ile karşı karşıya kaldılar. Bu yeni bir mağduriyet arkadaşlar. EYT’ yi çözeceğiz derken oluşturulmuş yeni bir mağduriyettir. Şimdi bu durumda olan vatandaşlarımız haklarını nerede arayacaklar? Çalışma Bakanlığına dava mı açsınlar? Kimi kime şikayet etsinler? Adalet bunun neresinde? Cevabı olan beri gelsin.”

 "Mücadeleye devam"
“Daha seçimlere hala vakit var. Hala yukarıda saydığımız mağduriyetleri de kapsayan tastamam bir düzenleme yapılabilir. Ya da bu hali ile yola devam edilmek isteniyorsa; bilinmelidir ki şu anda bizim karşımızda, yukarıdaki mağduriyetleri de gidereceklerini her fırsatta ifade eden ve yarının iktidarına bugünden talip olan bir muhalefet var. Bu gerçek karşınızda durmaktadır. Biz çıkardığımız bu EYT yasası ile EYT’ li vatandaşlarımızın tüm sorunlarını çözdük algısı ile ancak kendinizi kandırırsınız. Biz alınteri döken emekçi vatandaşız. Biz milletiz. Ve 2023 seçimlerinde seçim sonuçlarını belirleyen en etkili gücüz. Bu hava ancak Mayıs’a kadar devam eder. Mayıs’ta hava değişir. Bahar gelir. Bizden söylemesi.
Değerli basın mensupları ve misafirlerimiz, Bugüne kadar olduğu gibi tüm SGK mağduriyetlerinin takipçisiyiz. Her zaman yer zeminde, demokrasi çerçevesinde, kanunlarımızın bizlere tanıdığı haklar doğrultusunda en yüksek perdeden ama hiçbir zaman dökmeden, kırmadan, yıpratmadan mücadeleye devam edeceğiz.”

paylaş