Birleşik Metal’den grev yasağı açıklaması

24 Oca 2023
Birleşik Metal’den grev yasağı açıklaması

Birleşik Metal-İş Sendikası, MESS üyesi işyerlerinde 5 farklı işletme ve yaklaşık 2 bin üye için sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine 23 Ocak günü grev kararı almıştı.
Sendikanın işletmelrele sürdürdüğü görüşmeler sonucu  Green Transfo Energy (Schneider Enerji) ile birlikte MESS üyesi Arıtaş Kriyojenik, Hitachi Enerji, GE Grid ve Schneider Elektrik fabrikalarında toplu sözleşme anlaşmaları imzalandı.
Green Transfo Energy’de (eski adıyla Schneider Enerji) ise görüşmeler anlaşmazlıkla sonuçlanınıca metal işçileri dün greve çıktı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu gece yarısı Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile grevi ‘milli güvenliği bozduğu’ gerekçesiyle 60 gün süre ile ertelemişti (yasaklamıştı).
Birleşik Metal-İş Genel Yönetim Kurulu grev yasağı üzerine kamuoyuna bir açıklama yayımladı.

Metal işçileri grev yasağını tanımıyor

CUMHURBAŞKANI YİNE GREVİMİZİ ERTELEDİ
BİZ YİNE YASAĞI TANIMIYORUZ!

MESS ile sendikamız arasında 5 farklı işletme ve yaklaşık 2 bin üyemiz adına yürütülen toplu iş sözleşmelerinde uyuşmazlığın çözülemediği tek işyeri olan Green Transfo Energy’de (Schneider Enerji) 23 Ocak Pazartesi günü grev uygulaması başlatılmıştır. Bugün ikinci gününde olan grevimiz üyelerimizin tam katılımıyla devam etmektedir.

Grevin başladığı Green Transfo Energy (Schneider Enerji) ile birlikte MESS üyesi Arıtaş Kriyojenik, Hitachi Enerji, GE Grid ve Schneider Elektrik fabrikalarında eş zamanlı yürüyen görüşmelerde anlaşmalar sağlanarak toplu iş sözleşmeleri imzalanmıştır.

Bu dört işletmede ortaya çıkan kazanımlar üyelerimizin büyük memnuniyetiyle karşılanmıştır. Her işletmenin kendi özgün durumu, aralarındaki ücret farklılıkları ve işyeri uygulamalarındaki çeşitlilik Green Transfo Energy işyerindeki uyuşmazlığın çözümünü zorlaştırmış ve grev uygulaması kaçınılmaz olmuştur.

Toplu iş sözleşmelerinde anlaşma kadar grev de olası sonuçtur. Ancak ne işverenler ne de hükümet Anayasal bir hak olan grev uygulamasına tahammül edememektedir.

Grev erteleme kararları Cumhurbaşkanı tarafından artık standart bir uygulama haline getirilmiştir.
İşverenler diledikleri durumda, istedikleri zaman Cumhurbaşkanı’na grev erteleme kararnamesi yayınlatmaktadır.

Sendikamızın işçilerin hak ve çıkarlarını geliştirmek amacıyla başvurduğu grev kararları defalarca ertelenmiştir. Anayasa Mahkemesi bu erteleme kararlarını hukuka aykırı bulmuş, bu konuda iktidarı işçilere tazminat ödemeye mahkûm etmiştir.

Green Transfo Energy grevinden kısa bir süre önce, Bekaert grevimiz de uygulamanın başlayacağı gün Cumhurbaşkanı kararnamesiyle ertelenmiştir.
Erteleme kararına rağmen Bekaert’de sendikamız 18 gün grev uygulamasına devam etmiştir. Yasağa rağmen sürdürdüğümüz grev, yapılan anlaşma sonucu işçilerin kazanımlarıyla sonuçlanmıştır.

Bugün de aynısı geçerlidir. Green Transfo Energy grevimiz grev yasağına rağmen devam edecektir. Grev Cumhurbaşkanı’nın grev yasağı ile değil, sadece üyelerimizin iradesi ve toplu iş sözleşmesinin imzalanmasıyla sona erecektir.
Basına ve kamuoyuna duyurulur.