Trendyol Go emekçileri kazandı!

24 Oca 2023
Trendyol Go emekçileri kazandı!

Trendyol Go kurye işçilerin Ankara, İstanbul ve İzmir’de yakıt giderlerinin karşılanması, paket başı ücret artışı, mola hakkı gibi talepleri için başlattıkları eylemler kazanımla sonuçlandı.
Şirket tarafından açıklanan zam miktarını kabul etmeyerek 16 Ocak'ta iş bırakan Trendyol GO çalışanı kurye işçiler, 17 Ocak’ta İstanbul’da yaptıkları eylemin ardından şirket yöneticileriyle yapılan görüşmede 22 maddeden oluşan taleplerini ilettiler.
Trendyol yönetimi ile yeniden bir araya gelen işçi temsilcileri, görüşmelerde anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Eylemler yeni kazanımlar getirdi
Temsilciler, şirketin bu toplantı sonrasında kuryelere açıklama yaptığını aktardı.
Şirketten yapılan açıklamada anlaşma şöyle duyuruldu:
"Yeni faaliyet döneminde, Trendyol Go taşıyıcı iş ortaklarımızın hakedişleri, bir önceki yıla göre yüzde 120 artmıştır. Ocak 2022 döneminde bir saat taşıma faaliyeti gösteren bir iş ortağının hakedişi 45 TL iken, Ocak 2023 döneminde bir saat taşıma faaliyeti gösteren bir iş ortağının hakedişi yapılan yüzde 120 senelik artış oranı ile birlikte 100 TL seviyesine gelmiştir.
Bir önceki artış dönemi olan Temmuz 2022 ile kıyasladığımızda ise, hakedişlerde yüzde 60 oranında artış gerçekleşmiştir. Ayrıca dün akşam gerçekleşen görüşmeler sonrasında yapılan artışla birlikte günde ortalama 8 saat faaliyet gösteren bir taşıyıcı iş ortağımızın aylık net kazancı 11,400 TL’ye yükselmiştir.
Ayrıca, iş ortaklarımızın açıklanan faaliyet modeline ilişkin görüşleri ve talepleri de kendileriyle bir araya gelerek hassasiyetle değerlendirilmiş ve gereken tüm aksiyonlar alınmıştır.
Trendyol Go taşıyıcı iş ortaklarımızın yanında olmaya devam edeceğiz."

Kuryeler işçiler kararlı
Yeni düzenlemelerin tüm sorunlarını çözmediğinin altını çizen kurye işçiler, yine de önemli bir deneyim yaşadıklarını, birlikte direnmeleri sonucu kazanım sağladıklarını anlattı ve açıklamalarında “Zam süreçlerinde şeffaflıkla örgütleneceğiz, zaferleri birliğimizle kazanacağız” ifadelerine yer verdi.