Schneider Enerji işçisi grev pankartını astı

23 Oca 2023
Schneider Enerji işçisi grev pankartını astı

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu MESS üyesi Schneider Enerji’de devam eden TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, işçiler grev pankartını astı...
Birleşik Metal-İş’in grev kararı sonrası MESS üyesi Schneider Elektrik, Arıtaş Kriyojenik, Hitachi Energy ve Grid Solutions’ta toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlanmıştı.

Bu sendikanın geleneği var
Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, grev pankartının asılması sonrası yaptığı konuşmaya “İşçinin kabul etmediği hiçbir sözleşmeyi sendika gidip imzalamaz. Bizim anlayışımız budur. Eğer biz Bekaert’ta grev yasaklanıyor diye korksaydık bugün o zamları alamazdık. Siz de (Schneider Enerji işçileri) ben zammı yeterli görmüyorum bu mücadeleyi devam ettirmek istiyorum her türlü zorluğu da göğüsleniyoruz diyorsanız grevimizi başlatıyoruz.Greviniz hayırlı olsun. Bu mücadele işçilerin kazanımıyla sona erecektir. Bundan sonraki mücadelelere örnek olacak bir sonucu hep birlikte alacağız” diye başladı.
Serdaroğlu, “Bugünkü grevin müsebbibi, siyasi anlayışın ve sermayenin bizi zorlamış olduğu koşullardır. İnsanların alım güçlerinin düştüğü bu dönemde normal şartlarda ‘evet’ denilecek şeyleri bile kabul etmiyorlar. İşçi arkadaşlarımız ne söylese, ne talep etse haklı durumdadır. Bugünkü ortamı inatla sürdürmek isteyenler, yaşanılan sıkıntıların üstüne koyarak devam etmek isteyenler bu durumun sorumlusudur. İşçi arkadaşlarımızın yıllardır emeğiyle karşılığını aldığı ücretlerin bu kadar yıpratılmasının sorumlusu bugünkü iktisadi ve ekonomik modeli zorla bu ülkeye dayatanlardır. Bugünkü grevin müsebbibi de, siyasi anlayışın ve sermayenin bizi zorlamış olduğu koşullardır.” dedi.
Bu sendikanın geleneği vardır diyen Serdaroğlu, “Biz işçinin kabul etmediğini hiç bir sözleşmeyi sendika olarak imzalamayız, kabul etmeyiz” diyen Serdaroğlu, “Sizin onay vermeniz gerekiyor. Bizim demokratik anlayışımız budur. Kötü bir rakam olmayabilir ama ‘Benim kayıplarımı karşılamıyor’ deniliyorsa orada işçi arkadaşlarımızın gelecekle ilgili yapmak istediği şeyler de hayata geçirilir, bu sendikanın geleneğinde vardır” diye sözlerine devam etti.
Konuşmasın sonunda işçilere soran Serdaroğlu, “Türkiye kamuoyu önünde soruyoruz, tüm zorluklara rağmen hakkımızı almak için sonuna kadar mücadeleye var mısınız?” dedi. İşçilerden “Varız” cevabını alan Serdaroğlu, “Yeni bir tarihi burada yazmaya başladık, bu tarih işçi sınıfı için, metal işçileri için, sendikamız için hayırlı uğurlu olsun”.