Metalde grev başlıyor

23 Oca 2023
Metalde grev başlıyor

“Biz haklıyız, mutlaka kazanacağız”

Birleşik Metal-İş ile MESS arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde Schneider Enerji ve Grid Solutıons Enerji bağlı fabrikalar 23 Ocak Pazartesi günü, tüm fabrikalarda saat 10.00’da greve çıkacak.
Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklamada “Anlaşma Sağlanamadı, Mess’te Grev Başlıyor” açıklaması yapıldı.
Yapılan açıklamada:
“MESS’E bağlı 5 işletme ile 6 Ekim 2022 tarihlerinde başlayan görüşmelerde anlaşma sağlanamamış ve bu nedenle 23 Ocak Pazartesi günü için grev uygulama kararı alınmıştı.
Bu hafta MESS’in çağrısı üzerine müzakereler yeniden başladı. Grev kararı alınan işletmelerden Schneider Elektrik, Arıtaş Kriyojenik ve  Hitachi Energy işyerleri ile görüşmelerde anlaşma sağlandı, ancak 2 işletme için anlaşma sağlanamadı.
Ardışık devam eden görüşmelerde diğer işletmelerden Grid Solutions Enerji ve Schneider Enerji’de ise işveren sendikasının teklifi yetersiz bulunarak reddedildi.
Bu nedenle, MESS’e üye Schneider Enerji (yeni adıyla Green Transfo Energy Turkey Enerji Endüstrisi San. ve Tic. A.Ş) ve Grid Solutions Enerji işletmelerine fabrikalar 23 Ocak Pazartesi günü, tüm fabrikalarda saat 10.00’da greve çıkacak.
İktidarın uyguladığı çarpık ve tek yanlı ekonomik politikaların bedelini ne yazık ki her zaman olduğu gibi emekçiler ödemektedir. Bizler, yoksullaşmanın bu kadar arttığı ve ücretlerin gelirden aldığı payın hızla azaldığı bu gidişe dur demek için üretimden gelen gücümüzü kullanacağız.
Bu durumda anlaşmazlığın çözümü için grev uygulaması kaçınılmaz olmuştur. Üyelerimizin ücretlerinde meydana gelen reel kayıplar, üretim ve verimlilik çıktılarıyla karşılaştırılamayacak ölçüdedir. Üyelerimizin talepleri haklı ve karşılanabilir düzeydedir.
Hükümeti grev erteleme kararına başvurmaması konusunda yine uyarıyoruz. Anayasa mahkemesi tarafından geçmişte defalarca mahkum edilmiş erteleme kararları sendikamızın bu hakkı kullanmasına engel olmayacaktır. Sorunu Cumhurbaşkanı’nın yasaklama kararnamesiyle çözme beklentisinde olan işverenlere de yasağa rağmen greve çıktığımız ve 18 gün sürdürüp başarıyla sonuçlandırdığımız Bekaert grevini hatırlatmak isteriz.
Metal işçisi çalıştı, üretti ve işverenlere çok kazandırdı. Şimdi karşılığını istiyor.”

Greve çıkılacak işyerlerı
- Schneider Enerji Endüstrisi San. ve Tic. A.Ş. (yeni adıyla Green Transfo Energy Turkey Enerji Endüstrisi San. ve Tic. A.Ş)
TOSB Organize Sanayii Bölgesi 1. Cad. No:6 Çayırova-Kocaeli
- Grid Solutions Enerji Endüstrisi A.Ş
Barış Mah. Güney Yan Yol Cad. No: 320 Gebze-Kocaeli