İngiltere’de demiryolu grevi

13 Ara 2022
İngiltere’de demiryolu grevi

40 bin demiryolu çalışanı 2 günlük greve gitti

İngiltere'de Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası'na (RMT) üye 40 bin demiryolu çalışanı, maaşların enflasyonla uyumlu şekilde artırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle 2 günlük greve gitti.
Demiryolu operatörü Network Rail, işçilere bu yıl için yüzde 5, gelecek yıl için ise yüzde 4 zam teklifinde bulunmuştu.
Sendika, dün Network Rail'den gelen yeni teklifi enflasyonun altında olduğu gerekçesiyle reddettiğini açıkladı.
Network Rail, ülke genelinde tren seferlerinin yaklaşık yüzde 20'sinin yapılabileceğini belirterek yolculara 'sadece gerekli olması durumunda' seyahat edilmesi çağrısında bulundu.
Demiryolu çalışanları, greve 16 ve 17 Aralık'ta da devam edecek.

Hükümet greve "sert karşılık" verecek
İngiltere’de artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında maaşların eridiğini savunan ve bu nedenle yüzde 11'i geçen enflasyonun altında teklif edilen maaş artışını kabul etmeyen çok sayıda sendika art arda grev kararı alıyor.
İş bırakma eylemine katılanlar arasında öğretmenler, otobüs şoförleri, liman işçileri, gazeteciler, kamu personeli, ceza avukatları, demir yolu, havalimanı, üniversite, havacılık ve posta servisi çalışanları başta olmak üzere çok çeşitli meslek grupları yer alıyor.
Grev kararlarının yanı sıra hayat pahalılığı ve kemer sıkma politikalarını protesto eden binlerce kişi, başta başkent Londra olmak üzere ülke genelinde sıklıkla gösteri ve yürüyüşler düzenliyor.
İngiliz hükümeti ise greve gitmekte ısrar eden işçi sendikalarına "sert karşılık" verebileceği uyarısında bulundu ve grev dalgasına karşı yeni yasalar üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

 

paylaş