Asgari ücret gündemi belirlendi

01 Ara 2022
Asgari ücret gündemi belirlendi

İlk toplantı 7 Aralık, ikinci toplantı 14 Aralık

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2023 yılından itibaren geçerli olacak asgari ücret görüşmelerine ilişkin takvimi belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantının ardından Bakanlık önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Atalay, “İlk resmi toplantı önümüzdeki hafta ayın 7’sinde saat 14.00’te Bakanlık’ta. İkinci toplantı ayın 14’ünde saat 14.00’te yine Bakanlık’ta olacak.” dedi.

“Asgari ücret konuşulduğunda milletin cebine para girmiyor”
Atalay, asgari ücret rakamını konuşmak için önlerine rakam gelmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:
“Asgari ücret öyle bir noktaya geldi ki 4 aydır herkes konuşuyor. Bugün uygulama şubatın 1’inde olacak, arada yine 2 ay var. Biz asgari ücreti konuşuyoruz. Maalesef 4 ay evvel konuşulmaya başladı. Konuşulduğu zaman bu milletin cebine para falan girmiyor. Bugüne kadar asgari ücretle ilgili ilk defa ben burada konuşuyorum. Geçmişte aralık ayının sonunda belli oluyordu. Geçen sene biraz öne alındı. Bir an evvel bu rakam belli olsun da, kamuoyu sabahtan akşama kadar herkes bu konuyu konuşuyor, bu mesele bitsin.” ifadelerini kullandı.

“Peynir 35 liradan 150 liraya çıktı”
Asgari ücretle ilgili rakamlar konuşulduğu zaman piyasada fiyatların arttığına işaret eden Atalay, “Geçen sene bu vakitlerde peynirin kilogramı 35 liraydı, şu anda peynirin ortalama kilogram fiyatı 140-150 lira. Rakam konuşulduğu zaman diğer rakamlar da artmaya devam ediyor. İşini düzgün yapan esnaf, marketler var ama maalesef işini düzgün yapmayanlar da var bu ülkede. Bunu en iyi emekli, işsiz, işçi biliyor. Bir an evvel bu rakam açıklandıktan sonra inşallah toplumu tebessüm ettirecek, tarafları memnun edecek bir rakam çıkarsa, arzumuz, üçümüz beraber imza atalım geçen sene olduğu gibi. Ama arzu etmediğimiz bir rakam olursa o masada olmayacağımızı her zaman ifade ediyorum, buradan yine ifade ediyorum.” dedi.

“Çalışanın gündemi sadece  asgari ücret değil”
Çalışma hayatının gündeminde sadece Asgari Ücret olmadığını belirten Genel Başkan Ergün Atalay, “Asgari ücret kadar asgari ücret üzerinde çalışanlar var. Asgari ücret, öyle bir noktaya geldi ki maalesef  bu ülkede geçim ücreti oldu. 10-20 yıldır teknik elemanlar, uzmanlar var. Onların bir konumu var. Taşeronun sıkıntısı var. Vergi ile ilgili sıkıntımız var. İşyerleriyle ilgili şu an promosyonla ilgili özel sektörün bir bölümü veriyor bir bölümü vermiyor bununla ilgili sıkıntımız var. Bunların tamamının ocak ayının ortası veya sonuna çözülmesi gerekiyor. İşçiler tabanda bunu bekliyor.” yorumunda bulundu.
Atalay, “Asgari Ücret artışı nedeniyle işten çıkarmaların da önüne geçilmesi” gerektiğini ifade etti.

“Gelir vergisiyle ilgili düzenleme gerekiyor”
Gelir Vergisi konusunda bir an evvel adım atılması gerektiğini belirten Atalay, “EYT gündemde. Ardından geçici işçiyle ilgili sıkıntımız var, taşeronun sıkıntısı var, vergiyle ilgili sıkıntımız var. İş yerleriyle ilgili bizim şu anda promosyonla ilgili özel sektörün bir bölümü veriyor, bir bölümü vermiyor, bunlarla ilgili sıkıntımız var. Bunların tamamının ocak ayının ortasında ya da sonunda çözülmesi gerekiyor. Vergi konusunda biz evvelden aralık ayının sonunda giriyorduk yüzde 27’ye, şimdi mayısın sonunda, haziranın başında yüzde 27’ye giriyoruz. Bununla ilgili bir düzenleme gerekiyor. Kamuoyunun beklentisi, işçinin beklentisi, benim beklentim bu.” değerlendirmesini yaptı.