Suriye’den 'Türkiye' açıklaması

24 Kas 2022
Suriye’den 'Türkiye' açıklaması

“Hiçbir ülkenin kendi güvenliğini başka ülkenin sınırları içinde koruma hakkı yoktur”

Cumhurbaşkanlığı Özel Danışmanı Büseyna Şaban, Türk işgalinin kuzeybatı Suriye’de kendi şemsiyesi altında faaliyet gösteren teröristlerin hayatta kalması için dayanıksız bahaneler kullandığını belirtti. Şaban, Türk rejiminin Rusya ile olan taahhütlerini yerine getirmediğini belirterek, Suriye ve Irak topraklarındaki emellerini gerçekleştirmek için argümanlar ürettiğine dikkat çekti.
Türkiye'nin hava harekatına ilişkin konuşan Esad'ın danışmanlarından Buseyna Şaban, "Hiçbir ülkenin kendi güvenliğini başka ülkenin sınırları içinde koruma hakkı yoktur" dedi.

‘Dayanaksız bahaneler’
Al Suriya TV’ye verdiği özel bir röportajda Şaban, Suriye’deki terör savaşının başarısız olmasının ardından Türkiye ve ABD’nin bölgedeki ajanlarını ve işbirlikçilerini savunmak için müdahale ettiğini açıklayarak, oradaki teröristleri korumak, Suriye, Irak ve Ürdün arasındaki ilişkileri koparmak, Arap ülkelerini birbirinden ayırmak ve normal iletişimden mahrum bırakmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğrudan müdahalesi olmasaydı Suriye’nin Al Tenf bölgesini kurtarmak üzere olduğunu bunun da Suriye halkına dayatılan ekonomik ablukanın bir parçası olduğunu belirtti.
SANA'nın aktardığına göre, 'Türk işgalinin Suriye'nin kuzeydoğusunda kendi şemsiyesi altında faaliyet gösteren teröristlerin varlığını meşrulaştırmak için dayanaksız bahaneler kullandığını' savunan Şaban, Türkiye'nin 'Rusya'ya verdiği taahhütlerine bağlı kalmadığını' dile getirdi. Ankara'nın Suriye ve Irak topraklarında 'hedefine ulaşmak için argümanlar ürettiğini' savunan Şaban, "Batı öncülüğündeki savaşların amacı, ülkeleri içerinden parçalamak ve onlara karşı bölgesel bloklar oluşturmaktır" dedi.

‘Direniş ekseni kırılmak isteniyor’
Bugün Batı’nın başını çektiği savaşların amacının ülkeleri içeriden parçalamak ve bu ülkelere karşı bölgesel bloklar oluşturmak olduğunu belirten Şaban, İran’da yaşananların sistemli bir direniş eksenini kırma planının parçası olduğuna, Rusya ve İran’ı boşaltmak ve Suriye’ye ablukayı sürdürmekle özetlenen Amerikan stratejisine girdiğini, ancak Rusya bugün bu dünyayı çok kutuplu hale getirmek için savaştığına dikkat çekti.

‘İlişkilerimiz eskisinden sağlam’
Rusya ve İran ile ilişkiler konusunda ise Şaban, Rusya’nın Donbass’ı korumaya yönelik özel askeri operasyonunun Suriye ile Rusya arasındaki ilişkinin güçlü olduğunu ve eskisinden daha da güçlendiğini kanıtladığını, çünkü Rusya’nın buna tüm forum ve platformlarda tanık olduğunu ve Suriye-Rus ilişkisindeki veya İran-Suriye ilişkisindeki eksiklik olmadığını açıkladı.

paylaş