Uzel Makina işçileri kazandı

20 Eki 2022
Uzel Makina işçileri kazandı

‘Ortada kalmayan fabrikanın direnişi’

Uzel Makina işçileri, 20 yılı aşkın süredir çalıştıkları fabrikadan alamadıkları tazminat hakları için Nakliyat-İş öncülüğünde Rami'deki Uzel Makina Fabrikası önünde süren direnişi tüm taleplerinin kabul edilmesi üzerine sonlandırdı.
1960’lı yıllarda yerli traktör üretmeye başlayan Türkiye’deki ilk büyük sanayi işletmelerinden biri olan İstanbul Edirnekapı’daki Uzel Fabrikası, 2008 yılından itibaren adım adım iflasa sürüklendi. 2013 sonunda resmen iflas kararı verildikten sonra tasfiye işlemleri başlayan fabrikada çalışan 2200 işçinin 5 aylık maaşı ve tazminatları 15 yıldır ödemiyordu.

‘Bu direniş, emekçilerin her koşulda kazanabileceğini gösterdi’
Tazminatları verilmeden işten çıkarılan 2200 işçiden geriye kalan 150'e yakın işçinin sürdükleri mücadele kazanımla sonuçlandı. Nakliyat İş öncülüğünde başlatılan direnişin tüm taleplerinin kabul edildiğini Başkan Ali Rıza Küçükosmanoğlu duyurdu.
Küçükosmanoğlu açıklamasında, “Uzel Makine büyük bir işletme. Ancak, fabrika zamanla büyük tekellere ve aile içindeki miras kavgalarına direnemedi ve 2 bin 200 emekçi 5 aylık maaşları, kıdem ve ihbar tazminatları verilmeden ortada bırakıldı. Arazi, 223 milyon 700 bin gibi rakama peşkeş çekildi. Biz bu kararı bozdurduk. Vera Varlık ipotekli borçları için ihaleye çıktı. Bu ihaleye giren KİPTAŞ 320 milyon 150 bin teklif verdiğinde Vera Varlık ihaleyi geri çekti. Bu yaşananların ardından 2 bin 200 emekçi işsiz kaldı. Başlangıçta Türk Metal Sendikası’nda örgütlenen emekçiler sendikadan haklarını alacağına dair söz aldı. Gelgelelim sendika emekçilere verdiği sözü tutmadı. Bu mücadele hem sarı sendikaya hem de sermayeye karşı verildi. Bu direniş, ‘olmayacak’ denilenin bile olabileceğini gösterdi. Kâğıt üzerinde Uzel diye bir fabrika bile kalmadı. Emekçiler Vera Varlık, Boğaziçi ve Rams gibi firmalarla mücadele etti. Bu direniş, emekçilerin her koşulda kazanabileceğini gösterdi. Sendikal mücadeleye örnek bir mücadele sergiledik” dedi.
Karaosmanoğlu, “Ödemelerin önümüzdeki günlerde nakit ve tek seferde ödeneceğinin sözünü aldıklarını” belirtirken, “direnişin simgesi çadırın da ödemeler yapıldıktan sonra kaldırılacağını” dile getirdi.

paylaş