Emekliler hemen ek zam istiyor

17 Eki 2022
Emekliler hemen ek zam istiyor

2021 Tüm Emekliler Sendikası bugün yurt çapında eş zamanlı basın açıklamaları gerçekleştirdi.

Türkiye’nin bir çok şehrinde gerçekleştirilen açıklamalara sendika üyeleri ve emek dostları destek verdi.

Basın açıklamaları, Alanya, Ankara, Aydın, Akçakoca, Ayvalık, Balıkesir, Bursa, İstanbul, İzmir, İskenderun, Kırklareli, Mersin, Mudanya, Tarsus, Tunceli, Turhal, Sakarya, Uşak, Uşak-Banaz, Uşak-Ulubey, Kocaeli-İzmit şehirlerinde yapıldı.

İstanbul’da yapılan basın açıklaması Kadıköy Beşiktaş İskelesi Önünde gerçekleştirildi.

Basın açıklamasına, iş cinayetlerine ‘kader-fıtrat’ diyen yöneticilerin aczi protesto edilerek başladı.

Basın açıklaması öncesi başta Bartın maden işçileri olmak üzere iş cinayetlerinde yitirdiğimiz tüm sınıf kardeşlerimiz adına saygı duruşu gerçekleştirildi.

Saygı duruşundan sonra 2021 Tüm Emekli-Sen MYK üyesi Yavuz Kaya konuşma yaptı. Kaya, açıklamasında Türkiye’de emeklilerin açlık ve sefalet ile boğuştuğunu, ama insanca yaşamak için mücadele edip örgütlendiğini dile getirdi.

Basın açıklaması sırasında emekliler, “Emekliyiz haklıyız kazanacağız”, “Sendika hakkımız engellenemez”, “İnsanca bir yaşam istiyoruz”, “Formülsüz EYT” sloganları attı. Daha sonra basın açıklamasına geçildi.

Basın açıklaması metni

Emeklilere, EYT’li yurttaşlara, basına, hükûmet yetkililerine ve tüm siyasi parti temsilcilerine,

Türk-İş tarafından Eylül ayı için yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasında; açlık sınırı 7 bin 245 lira, yoksulluk sınırı 23 bin 600 lira olarak hesaplanmıştır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonunun yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasında ise; Eylül ayı için yoksulluk sınırı 22 bin 377 lira, açlık sınırı ise 7 bin 667 lira olarak açıklanmıştır.

Hal böyleyken, milyonlarca emekliye en düşük emekli maaşı olarak ne yazık ki 3 bin 500 lira reva görülüyor.

Açlık sınırının ve asgari ücretin altındaki maaşlarla sefalete ve yoksulluğa mahkûm edilen milyonlarca emekli, banka kuyruklarında yaşama savaşı veriyor.

Tüketici Kredisi ve Kredi Kartı ile günlük yaşamını sürdürmek zorunda bırakılan emekliler bankalara borçlanarak, icra ve haciz tehdidi altında yaşıyor.

Ömrünün sonbaharında huzur ve güven içerisinde dinlenerek yaşaması gereken emekliler, ilerlemiş yaşına ve hastalıklarına rağmen yaşamını sürdürebilmek için hâlâ çalışmaya veya iş aramaya devam ediyor.

Gıda başta olmak üzere temel ihtiyaç maddeleri fiyatları sürekli artıyor. Emekli maaşı kiraya yetmiyor, ev kiraları, elektrik ve doğalgaz faturaları ödenemez miktarlara ulaşıyor. Çarşıda, pazarda, markette, mutfakta yangın var. Geçinemiyoruz.

Artık yeter dayanamıyoruz. İnsanca yaşamak istiyoruz. Sabredecek, şükredecek, bekleyecek halimiz kalmadı. Vaat değil, icraat istiyoruz.

Değerli emekliler ve sevgili EYT’li yurttaşlar

Bir yanda emekliler bunları yaşarken, diğer yanda ise emekli olabilmek için gereken prim gün sayısını ve sigorta süresini tamamladığı halde, 4447 sayılı yasanın geriye doğru işletilmesi nedeniyle emekli olamayan milyonlarca EYT’li, yıllardır büyük mağduriyetler ve acılar yaşıyor.

EYT’li yurttaşlar ‘genç oldukları’ gerekçesiyle emekli olamıyor. İşsiz kaldıklarında ise ‘yaşlı oldukları’ gerekçesiyle iş verilmiyor.

Yaş sınırını tamamlayıp emekli olduklarında ise bu defa açlık sınırının ve asgari ücretin altında bağlanan emekli maaşıyla yoksulluğa ve sefalete mahkûm ediliyor.

2021 Tüm Emekliler Sendikası çatısı altında bir araya gelen bizler, tüm emekliler ve EYT’li yurttaşlar için insanca, onurlu ve huzurlu bir yaşam, çocuklarımız ve torunlarımız için sosyal güvenceli ve güvenli bir gelecek istiyoruz. Bunun için örgütleniyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz.

Tüm emeklilere ve EYT’li yurttaşlara sesleniyoruz. Emeklilere ve emeklilikte yaşa takılan yurttaşlara insanca ve onurlu bir yaşam için, tüm emeklileri ve EYT’li yurttaşları hep birlikte omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz.

Acil Taleplerimiz

1) En düşük emekli maaşı asgari ücretle eşitlensin. Asgari ücret açlık sınırının üzerine çıkarılsın.

2) Tüm emekli, dul ve yetim maaşlarına çarşı, pazar ve marketlerdeki gerçek enflasyon oranı ile açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarına göre Ocak ayını beklemeden derhal seyyanen ek zam yapılsın.

3) Sendika hakkı Anayasal ve sosyal bir haktır. İşverenlerin sendika kurma hakkının olduğu bir ülkede emekli sendikalarının kapatılmasını kabul etmiyoruz. Anayasanın sendika kurma hakkını içeren 51. Maddesine “Herkes” ibaresi eklenerek, toplu sözleşmeli sendika hakkımız Anayasal güvence altına alınsın.

4) Emekli Sendikaları Statü Yasası, gerçek bir intibak yasası ve hiçbir EYT'liyi dışarıda bırakmayacak bir EYT yasası çıkarılsın. Aylık Bağlama Oranı (ABO) eski sisteme döndürülsün.

5) Emekli maaşlarından, muayene, tedavi, ilaç katkı payı adı altında alınan her türlü kesinti kaldırılsın.

6) Bayram ikramiyeleri birer maaş tutarında ve yılda 4 kez ödensin.

7) Emekli maaş promosyonlarının belirlenmesi için SGK ile Bankalar arasında yapılan protokol görüşmelerine emekli örgütlerinin de katılması yönünde yasal düzenleme yapılsın. Emekli maaş promosyonları 3 yılda bir değil her yıl ödensin.

- İnsanca yaşamak istiyoruz!
- Yaşasın toplu sözleşmeli sendika mücadelemiz!
- Yaşasın tüm emeklilerin ve EYT’lilerin birlik, mücadele ve dayanışması!
- Emekliyiz, haklıyız, kazanacağız!

paylaş