Sağlık Bakanlığı’ndan kota açıklaması

13 Eyl 2022
Sağlık Bakanlığı’ndan kota açıklaması

'MHRS randevularına yönelik kota uygulaması yoktur'

Sağlık Bakanlığı, 'Hastane randevuları, aylık 3 randevu ile sınırlandırıldı' iddialarını yalanladı. Bakanlık, MHRS randevularına yönelik herhangi bir yeni düzenleme yapılmadığını ve kota uygulamasının olmadığını bildirdi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:
"Bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan 'Hastane randevuları, aylık 3 randevu ile sınırlandırıldı' iddiaları üzerine bu açıklamaya gerek görülmüştür.
Bakanlığımızca MHRS randevularına yönelik herhangi bir yeni düzenleme yapılmamış olup kota getirilmesi söz konusu değildir.
Halihazırda mevcut uygulamaya göre, MHRS’de bir kişinin aktif olarak üç randevusu bulunabilmektedir. Bu üç randevuya, kontrol muayeneleri dahil değildir.
Kişi muayene oldukça, yeni randevu almasına bir sınırlama yoktur. Ayrıca randevu cetveline dair planlama aylık değil 15 günlük yapılmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Mesaj güncellendi
Bakanlık, bu açıklamasının hemen öncesinde ise MHRS sisteminde çıkan uyarıyı güncelledi.
Daha önce “30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz” ifadelerinin kullanıldığı uyarı, haberler üzerine, “Aktif 3 randevunuz bulunmaktadır. Randevunuzu gerçekleştirdikten sonra yeni randevu alabilirsiniz” ifadeleri ile değiştirildi.

paylaş