Festivallerden sonra, spora da yasak!

13 Eyl 2022
Festivallerden sonra, spora da yasak!

Festival iptallerine bu kez futbol, voleybol ve basktebol da eklendi: İzmir’de spor oyunlarına yasak

Türkiye’de bulunan barolara bağlı 1200 avukatın katılmıyla İzmir’de yapılması planlanan “Avukat Spor Oyunları”na Valilik kararıyla yasak getirildi.
AKP iktidarında konser ve festivallerin yasaklanmasının ardından şimdi de sportif faaliyetler de engellenmeye başlandı. İzmir’de 1200 avukatın katılımıyla yapılması planlanan ‘Avukat Spor Oyunları’na yasak geldi. Türkiye genelindeki barolara bağlı avukatların katılacağı spor müsabakalarında sadece futbol, voleybol ve basketbol takımlarının oyunları bulunuyordu. İzmir Valiliği’nin iptal kararı sonrası Türkiye genelinden gelecek olan avukatların, uçak biletlerini ve otel rezervasyonlarını iptal etmek zorunda kaldığı öğrenildi.

Dayanışmadan korkuyorlar
Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre İzmir Barosu, Türkiye genelindeki avukatlar arasında dayanışmayı sağlamak için Avukat Spor Oyunları şiarıyla etkinlik düzenlemek için karar aldı. Baro yönetimi, ağustos ayında İzmir Valiliği ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne resmi olarak başvuru yaparak, 1200 avukatın katılım için açık ve kapalı spor tesisleri ile sahaların kullanımı için yer tahsisi istedi. Federasyonlardan da hakem ve gözlemci için görevlendirme yapılmasını talep etti. Baronun etkinliklerinde söyleşi, konferans, konser gibi toplu bir program olmayacağı açık olarak belirtildi.

Topluluk olan her etkinliğe yasak
İlk olarak Zeytinli Rock Festivali daha sonra Fethiye Belediyesi’nin düzenlediği Milyonfest’i yasaklayan zihniyet spor müsabakalarına da yasak getirdi. İzmir Barosu tarafından 1200 avukatın katılımıyla yapacağı futbol, basketbol, voleybol müsabakaları iptal edildi. Valiliğin iptal kararı sonrası Türkiye genelinden gelecek olan avukatlar, uçak biletlerini ve otel rezervasyonlarını iptal etmek zorunda kaldı.
Son aylarda peş peşe gelen festival iptallerine bu kez spor müsabakaları etkilendi. Müzikten, söyleşi ve gösterilerden korkan AKP zihniyeti, kadın ve erkeklerin katılımı ile yapılacak spor faaliyetlerine izin vermedi.

İzin ve yer hazırdı
Gençlik Spor İl Müdürlüğü yönetimi, baroya sözlü olarak valiliğin izin verdiğini ifade ederek organizasyon için salon ve sahaları tek tek planlayarak tahsis etti. Ancak, iki gün önce baro yönetimini arayan müdürlük, organizasyonun valiliğin izin vermemesi nedeniyle yapılamayacağını bildirdiği, yer tahsisindeki görevlendirmeleri de geri çektiği öğrenildi. İptal gerekçesini açıklamayan kurumun, muhatap olarak da İzmir Valiliği’ni gösterdiği belirtildi.
Karar sonrası Türkiye genelinden gelecek olan 6 erkek, 2 kadın futbol takımı, 16 kadın, 10 erkek voleybol takımı ve 12 erkek ile 3 kadın basketbol takımlarına organizasyonun iptal edildiği duyuruldu.

paylaş