Maaşımızı ödeyin!

13 Eyl 2022
Maaşımızı ödeyin!

Suudi sermayeli şirkete tepki

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde bulunan ve Suudi Arabistan sermayeli elektrik iletim ve dağıtım fabrikası Elimsan işçileri, 3,5 aydır maaş alamamaları ve 4 aydır fabrikada üretim yapılmamasına karşı eylem yaptı.
İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önünde bir araya gelen işçiler, "Elimsan işçileri sahipsiz değildir" pankartı açarak, "işçiyiz, haklıyız, kazanacağız" ve "insanca yaşamak istiyoruz" sloganları attı.
Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Talat Çelik, konsolosluktan randevu talep ettiklerini ancak verilmediğini söyledi. Çelik, "Aylardır maaşımızı alamıyoruz. Bu durumu ortaya koymak, meramımızı anlatmak mağduriyetimiz için konuşacak yetkili bulamıyoruz. Suud sermayeli bu şirket kör, sağır ve dilsiz. Hiçbir talebi, hiçbir iradeyi tanımıyor. Hiçbir talebimizi dikkate almıyor. Sesimizi duymuyorlar" dedi.

‘Milli güvenliğe üretim yapılıyor’
DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise bugünlerde 12 Eylül'ün yeni versiyonlarının yaşandığını dile getirdi: "Türkiye'de iyi gitmeyen şeyler var. İşçiler için bir cehenneme dönüşen çalışma ortamı düzeltilmedi. Eğer bugün 300'e yakın işçi Kocaeli'den İstanbul'a gelmiş, Suudi Arabistan Konsolosluğu önünde haklarını arama çabası içerisinde mücadelesini sürdürüyorsa, demek ki 42 yıldan bugüne kadar bu ülkede hiçbir şey değişmemiş. Günlerdir Suudi Konsolosluğundan randevu talebinde bulunduk. Biz buraya son aşamaya gelindiği için geldik. Arkadaşlarımız Konsolosluğu buradan uyarıyor. 1980’den bugüne kadar faaliyet sürdüren bir fabrika. Türkiye’de yüksek ve orta gerilimli şarj cihazları üreten ve dünyanın birçok yerine ihracat yapan bir fabrikadır. Şimdi bu fabrikada aynı zamanda askeri malzemeler üretme durumu da söz konusu olmuştur. Yani sadece enerji alanına üretim yapan değil, milli güvenliğe de üretim yapan bir fabrika durumundadır.”

Mücadele Ankara’ya taşınacak
Serdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu fabrikada 35 yıl sendikasız çalışma söz konusu oldu. Arkadaşlarımız buraya birkaç yıl önce sendikayı getirirken ne önemli sıkıntılar yaşadılar. Binlerce işçi baskıya uğradı, işten atıldı ve sendikalaşmanın önüne geçildi ama en son kararlı bir şekilde işçi arkadaşlarımızın mücadelesiyle burada DİSK Birleşik Metal- İş Sendikası yetkili hâle dönüştü. Yetkili hâle dönüştükten sonra da iş yerinde muhatap alınacak bir işverenin olmamasından kaynaklı olarak bizler, Suudi şirketin yöneticilerine ulaşmak için Suudi Arabistan’daki sendikalarla da iletişim kurarak görüşme çabalarımızı sürdürdük. O zaman maaşlar aksıyordu ama bugün gelinen noktada aylar bulan bir gecikme yaşamak durumunda kaldık. Ülkemizde faaliyet gösteren Suudi şirketin sorunlarının çözümü konusunda müdahalede bulunun. Suudi yetkililerinin ve şirket yöneticilerinin bir girişimi olmadığı takdirde eylemlerimizi gerekirse Ankara'ya taşıyacağımızı buradan dile getiriyorum. Bizim ülkemizdeki yetkililerin bu işe müdahale etmesi gerekiyor, bununla ilgili de girişimlerimizi başlatıyoruz."

paylaş