Eğitim giderlerini devlet karşılasın

12 Eyl 2022
Eğitim giderlerini devlet karşılasın

Açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşayan ailelerin çocuklarının eğitim giderlerinin devlet tarafından karşılasın
Tüketici Hakları Derneği (THD), Cumhuriyet tarihinin en ağır açlığının ve yoksulluğunun yaşandığını belirttiği açıklamasında dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitim giderlerini devletin karşılamasını istedi.
Türk-İş'in istatistiklerine göre yoksulluk sınırının 22 bin 442 TL, açlık sınırının ise 6 bin 890 TL olduğunu hatırlatan THD Genel Başkanı Turhan Çakar, halkın yüzde 54'ünün açlık sınırının altında, yüzde 42'sinin de yoksulluk sınırının altında yaşadığını belirtti.

Okul harcamalarına yetişilemiyor
Okul harcamalarının en az bin 200 TL olduğunu açıklayan Çakar, eğitim giderlerini karşılamanın zorluğunu "Açlık sınırının altında yaşayan ya da açlık sınırının altında geliri olan aileler çocuklarını servis aracı ile nasıl okula gönderecekler? Çocuklarının öğle yemeğini nasıl karşılayacaklar?" sorularıyla dile getirdi.
"Ailelerin yarıdan çoğu çaresiz durumdadır. Açlık sınırının altında geliri olan aileler, ilkokul, ortaokul ve liseye giden çocuklarını ne servis aracı ile okula gönderebilecekler ne de çocuklarının öğle yemeği giderini karşılayabileceklerdir. Bu da yetmiyormuş gibi, birçok devlet okulu yöneticisi dar gelirli çocuklardan okul giderleri için para istemektedirler" diyen Çakar, yaşanan ekonomik soranlara çözüm olarak dar gelirli, açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşayan aile çocuklarının tüm eğitim ve beslenme giderlerinin sosyal devlet ve kamu yararı anlayışı gereğince devlet tarafından karşılanmasını istedi. Çakar ek olarak ailesi ile yoksulluk sınırının altında yaşayan öğretmenlerin sorunlarının da çözülmesini istedi.

Üniversiteli gidebilecek mi?
Dar gelirli ailelerin, başka ilde üniversiteyi kazanan çocuklarının giderlerini karşılayamaz durumda olduğunu ifade eden Çakar, ailesinden uzakta üniversiteye giden bir öğrencinin ikamet, beslenme ve ulaşım giderleri ile diğer okul giderlerinin aylık ortalamasının 7 bin TL civarında olduğunu, bu durum karşısında yaşadığı ilin dışında üniversiteyi kazanan dar gelirli ailenin ya da açlık sınırının altında geliri olan ailenin çocuklarının üniversiteye gidemeyeceğini belirtti.

paylaş