Kamu emekçisi büyük şehirlerden kaçıyor

11 Eyl 2022
Kamu emekçisi büyük şehirlerden kaçıyor

Yüksek kiralar nedeniyle büyükşehirlerdeki geçinmekte zorlanan kamu emekçileri, hayatın daha ucuz olduğu şehirlere tayin istiyor. Bu yöndeki taleplerin sayısı önceki yıllara göre 3 kat arttı.
Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, artan kira ve konut fiyatları nedeniyle kamu emekçilerinin özellikle 3 büyük ilde zor günler geçirdiğini söyledi.
Geçinmenin büyük illerde küçük şehirlere göre daha da zorlaştığını hatırlatan Yazgan, “böyle giderse 3 büyük ilimizde görev yapacak memur bulmak zorlaşacak” diye konuştu.

“Fırsatını bulan küçük şehirlere gidiyor”
Ortalama bir memur maaşının sosyal yardımlarla birlikte 10 bin TL olduğunu hatırlatan Yazgan, 3 büyük ilimizdeki ortalama kira fiyatlarının 6 bin 900 TL olduğunu söyledi. “Memurumuz bu şartlarda bu maaşlarla nasıl geçinecek” diye soran Yazgan, hükümetin hayata geçirdiği sosyal yardım projelerini olumlu bulduklarını ancak bu adımların yetersiz olduğunu söyledi. “Memur geçici değil kalıcı çözümler bekliyor” dedi.
Büro Memur-Sen Genel Başkanı, “Geçim sıkıntısı nedeniyle fırsatını bulan kamu görevlileri artık küçük şehirlere gitmek istiyor” ifadelerini kullandı. Yazgan, “3 büyük ilimiz öncelikli olmak üzere 81 kentte lojman ve kira yardımları hayata geçirilmeli” diye konuştu. “Benzer sıkıntıların diğer illerde de ortaya çıkması an meselesi” dedi.

“Ankara, İstanbul ve İzmir’de memur kalmaz”
Yazgan, Ankara, İstanbul ve İzmir de yaşayan bir memur için kira, ulaşım ve gıda giderlerini rakamlar vererek anlattı. “Hükümetimiz kamu görevlilerinin sesini duysun. Böyle giderse kiralar ve hayat pahalılığı nedeniyle 3 büyük ilimizde görev yapacak memur kalmayacak. Kamu çalışanları geçim sıkıntısı korkusundan büyük illerimize gelmeye korkuyor” ifadelerini kullandı.

TÜİK’in verilerine göre 3 büyük ilimizde ortalama ev kiraları;
Ankara’da 5 Bin 250 TL
İstanbul’da 8 Bin 800 TL
İzmir’de ise 6 Bin 700 TL

Bu illerde yaşayan 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve ulaşım giderleri ise aylık 7 bin 700 TL. Bu harcamalara elektrik, su, giyim, eğitim ve sağlık gibi gider kalemleri eklendiğinde ortaya çıkan aylık toplam tutar 22 bin 500 TL Bekâr bir çalışanın tek başına ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 9 bin TL
Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, "Maaşı ortalama 10 bin TL olan bir memurun bu şartlarda büyük şehirlerde geçinmesi imkânsız. Rakamlar ortada, hal böyle olunca memurlar zorunlu olmadıkça 3 büyük ilde görev yapmayı artık tercih etmiyor ve fırsatını bulduğunda da başka yerlere tayin istiyor” diye konuştu.

“Turizm bölgelerinde de memur zor durumda”
Yazgan, benzer problemlerin turizm bölgelerindeki il ve ilçelerde de yaşandığının altını çizdi.
Bodrum, Marmaris, Kuşadası ve Didim gibi şehirlerde, yerli ve yabancı turistler nedeniyle kira ve konut fiyatlarının fahiş rakamlara yükseldiğini ifade eden Yazgan, “kira giderine gıda ve ulaşım masrafları da eklendiğinde memurun bu şehirlerde de ekonomik açıdan nefes alması imkansız” dedi. Yazgan, 3 büyük kent ve turizm bölgelerinde görev yapan kamu çalışanları başta olmak üzere “81 ilde kira ve lojman yardımları hayata geçirilmeli” çağrısını yineledi.

paylaş