Tahıl yoksul ülkelere gitmiyor

25 Ağu 2022
Tahıl yoksul ülkelere gitmiyor

Nebenzya, “Ukrayna'dan yola çıkan 34 gemiden yalnızca biri, gıdaya ihtiyaç duyan Afrika’ya gitti”

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, İstanbul’da imzalanan gıda anlaşması çerçevesinde Ukrayna'dan çıkan toplam 34 gemiden sadece bir tanesinin Afrika’ya gittiğini belirtti.
Bunun BM'nin tahıl ihtiyacı olan ülkelerdeki açlıkla mücadele konusundaki orijinal hedefleriyle örtüşmediğini vurgulayan Nebenzya, “Özellikle Ukrayna'dan engelsiz gıda ihracı açısından BM Genel Sekreteri'nin sözüm ona ‘Karadeniz Girişimi’ bir tür ‘başarı öyküsü’ olarak kabul ediliyor. Ancak burada da endişe verici eğilimler var, dört haftadır yapılan ihracat operasyonlarında 34 kuru yük gemisinden sadece bir tanesi Afrika'ya gitti” diye konuştu.
Bunun tahıl ürünlerine çok ihtiyaç duyan ülkelerde açlıkla mücadele için başlangıçta belirtilen hedeflerle hiçbir şekilde örtüşmediğine dikkat çeken Nebenzya, “Burada elbette, Lübnan'a beklenen buğdayı değil de gerçekte mısır, hem de yem mısırı ulaştıran öncü gemi Razoni'nin gönderilmesi ile ilgili imaj kaybını da hatırlamaya değer” ifadelerini kullandı.
Rus diplomat, bu durum söz konusuyken BM Genel Sekreteri'nin 19 Ağustos'ta Odessa Limanı’nda ‘tahıl ihracatı ve küresel gıda pazarlarında indirimli fiyatların, zaten satın almaya gücü yetmeyen muhtaç ülkelere rahatlama getirmeyeceği’ şeklindeki yorumunun çok düşündürücü olduğunu sözlerine ekledi.
Kaynak: Sputnik

paylaş