Emekliler promosyon taleplerini açıkladı

08 Ağu 2022
Emekliler promosyon taleplerini açıkladı

Tüm Emekliler Eşgüdüm Kurulu öncülüğünde bir araya gelen emekliler, taleplerini dile getirdi. Promosyon tutarının azami ölçülere çekilmesini ve her yıl düzenli olarak en az enflasyon oranında artırılmasını talep eden emekliler, ocak ayı gelmeden aylıklarında iyileştirilme yapılmasını ve sendikal haklarının da güvence altına alınmasını istedi. Ortak basın açıklamasını okuyan Tüm Emekliler Eşgüdüm Kurulu Dönem Sözcüsü İsmail Tutoğlu, "Sayıları 13 milyonu aşan biz emekliler için yaşam artık bir işkenceye dönmüş bulunmaktadır" dedi.

Yıllık 600 milyar TL
Kamuoyunun Bilgisine, Bankaların Dikkatine
Ülkemiz ekonomisinde var olan olumsuz gidiş işçi, memur ve esnaf emeklileri olarak bizlerin yaşam koşullarını her geçen gün daha da zorlaştırmaktadır.
Halkımızın, özellikle de emeği ile geçinen çalışanların ve biz emeklilerin yaşamı ve geleceği açısından büyük bir üzüntü ve kaygı duymaktayız.
Büyük bir inatla sürdürülen ve iktisat biliminin gerçeklerinden uzak bu ekonomik düzensizliğin yarattığı yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında açlık sınırının altında kalan emeklilik maaşları sayıları 13 milyonu aşan biz emekliler için yaşam artık bir işkenceye dönmüş bulunmaktadır. Emekliler olarak hak ettiğimiz insanca yaşamanın gerektirdiği koşulların çok ötesinde kaldığımız bir gerçektir.
Yıllardır uygulanan üretimi, üreticiyi ve emeği dışlayan serbest piyasa ekonomisinin amacı açıktır. İnsana değil paraya değer veren bu düzenin kazançlısı paranın ticaretini yapan finans kuruluşları ve bankalardır.
“Bankalardan bu sıkıntılı devrede daha yapıcı olmalarını bekliyoruz. Tarihlerinin en büyük karını ediyorlar” diyen TOBB başkanının bu sözleri inatla ve ısrarla uygulanan bu ekonomi politikalarının sonucunu göstermektedir.
Hal böyle iken Türkiye Emekliler Derneğinin (TÜED) araştırmasına göre haziran ayı itibariyle Türkiye genelinde, 8 milyon 615 bin işçi emeklisi, 2 milyon 718 bin esnaf emeklisi, 2 milyon 389 bin memur emeklisi olmak üzere toplam 13 milyon 722 bin kişi emekli aylığı almaktadır.
Bu tablonun gösterdiği bir başka gerçek ise, maaşlarını bankalardan alan 13 milyon 722 bin emeklinin bankaların müşterisi olduğudur.
13 milyon 722 bin emeklinin çok büyük bir bölümü 3500 TL ve üzerinde maaş almaktadır. Ortalama 3500 TL’den hesap yapılsa bile her ay 50 milyara yakın bir tutar bankalar tarafından kullanılmaktadır.
Yıllık 600 milyar TL’ye ulaşan böylesi önemli miktardaki bir tutarı değerlendiren ve doğal olarak kazanan bankaların bu paranın sahibi olan biz emeklilere de pay vermesi gerekmektedir.
Emekli maaşlarına yapılan artış sonrası bugüne kadar bazı bankalar tarafından emekli maaş hesaplarına promosyon verileceği açıklanmıştır. Bu bankalara duyarlılıkları nedeniyle teşekkür ediyoruz.
Ancak görüyoruz ki, her bankanın uyguladığı promosyon tutarı farklılık göstermektedir.
Bu noktada aşağıda isimleri yazılı olan ve yaklaşık 200 bin emekliyi temsil eden emekli grupları, sendika ve dernekler olarak bankalardan ve ilgili birimlerden beklentimiz;
• Biz emeklilerin pazarlık yaparcasına banka banka gezmekten kurtarılması ve promosyon süresi ve tutarı konusunda ortak bir karara ulaşılması,
• Promosyon tutarının azami ölçülere çekilmesi
• Promosyon uygulamasının her yıl en az enflasyon artışı kadar düzenli olarak arttırılmasını talep ediyoruz.
İsteklerimize olumlu yaklaşan bankalara yakınlık duyacağımız ve üyelerimizi bu bankalara yönlendireceğimizi,
Kamuoyunun ve bankaların yönetimlerinin bilgisine sunarız.
Saygılarımızla.
• Bağımsız Emekliler Grubu adına İmdat Aslan
• Bağımsız Emekliler Platformu adına Meliha Kaya
• Birleşik Emekliler Platformu adına Haluk Soysal
• Birlik Dayanışmacı Emekliler adına Selim Dikel
• Çağdaş Emekliler Gurubu adına Yılmaz Ülkü
• Emekliler Birleşin Grubu adına Mehmet Akkaya
• Emekliler Grubu adına Ali Murat Bahadır
• Emekliler Birleşiyor Platformu (EBP) adına Meral Çakıcı
• Emekli Demokrat Öğretmenler Grubu adına Arslan Gümüş
• Emeklerin Sesi Gurubu adına Celil Cengiz Çolak
• Emekliler Türkiye Meclisi adına Ramazan Tekin
• Tüm Emekliler Bileşim Platformu adına Mustafa Ersan
• Tüm Emekliler Dayanışma Ağı (TEDA) adına Tevfik Kızgınkaya
• Türkiye Emekliler Platformu (T. E. P) adına Necati Erkan
• Tüm Sivil Emekliler Derneği adına Gültekin Kurtoğlu

‘Emeklilerin sendikal hakları anayasal güvenceye alınmalı’
Basın açıklamasının ardından ANKA Haber Ajansı’na konuşan Birlik Dayanışmacı Emekliler Sözcüsü Selim Dikel, iki temel taleplerinin olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Biz, emeklilerin bugün yaşadığı sorunların en temel nedeninin örgütsüz olmalarından kaynaklandığını düşünüyoruz. Çalışırken işçi ve memurların toplu sözleşmeyle belirlenen ücretleri ne yazık ki emekli olduktan sonra siyasi iktidar tarafından sendikal örgütlenmenin dışında, tek yanlı olarak belirleniyor. Dolayısıyla bunun yegane ve en acil çözümünün, emekli sendikalarının yasallaşması gerektiğine inanıyoruz. En temel iki talebimizi burada ifade etmek istiyorum. Öncelikli olarak en acil talebimiz, emekli maaşlarının ocak ayını beklemeden derhal ve ivedilikle halkın yaşadığı mutfaktaki gerçek enflasyon oranına göre derhal güncellenmesi ve seyyanen ek zam yapılması en acil talebimizdir. Nihai talebimiz, sorunlarımızı kökten çözecek olan talebimiz, Anayasa'nın sendika kurma hakkını belirleyen 51'inci maddesiyle toplu sözleşme hakkını belirleyen 53'üncü maddelerinin 'çalışanlar ve işverenler' ibaresine 'herkes' ibaresinin eklenmesi ve böylelikle emeklilerin sendikal haklarının anayasal güvenceye alınması gerektiğine inanıyoruz."

paylaş