Bayrampaşa Hali işçileri iş bıraktı

03 Ağu 2022
Bayrampaşa Hali işçileri iş bıraktı

İstanbul Bayrampaşa'da sebze ve meyve hal işçileri çalışma koşulları ve düşük ücret nedeniyle greve gitti.
Hamaliye fiyatlarının enflasyona göre düzenlenmediğini aktaran işçiler greve gitti. İşçiler sorunlarını açıklarken, sigortalarının yatırılmasını ve ücretlerinin artırılmasını talep etti.

‘Bundan sonra ne geriyorsa onu yapacağız’
İstanbul Bayrampaşa Sebze ve Meyve Hali’nde çalışan işçiler, sigortalarının yatırılması, sosyal haklarının verilmesi, hal açılış ve kapanış saatlerinin belirlenmesi ve ücretlerinin artırılması talebiyle greve başladı.
Hal’de yapılan basın açıklamasında konuşan işçilerden Hakan Etemoğlu, haklarını savunmak için greve gittiklerini söyledi.
Taleplerini hal müdürüne ve sendikalara aktardıklarını ifade eden Etemoğlu, bir sonuç alamadıklarını bu nedenle de greve çıktıklarını belirtti.
Etemoğlu, günde 15-17 saat aralığında zor şartlar altında çalıştıklarını, her şeye zam geldiğini ve bu nedenle geçinemediklerini dile getirdi ve sözlerine şöyle devam etti: “Bizim ücretlerimiz yükseleceğine geriledi. Burada çalışan 6 bine yakın elaman var. Bizim sağlık sigortamız yok. Sağlık ocağımız yok. Birimiz buralarda bir kaza geçirsek kimse müdahale edemeyecek. Bir ambulans gelene kadar iş işten geçecek. Ondan sonra sergi sahiplerine ve hal müdürüne birçok defa taleplerimizi aktardık ama olumlu karşılamadılar. Bizde bundan sonra ne geriyorsa onu yapacağız.”
Hal işçileri, daha önce taleplerine dair verilen hiçbir sözün tutulmadığını ve taleplerinin karşılanana kadar indirme ve boşaltma işlemlerini yapmayacaklarını belirttiler. İşçiler, yaptıkları açıklama ardından hal içinde beklemeye başladı.

paylaş