PTT işçileri direnişte kararlı

03 Ağu 2022
PTT işçileri direnişte kararlı

Ağustos ayında yenilenen sözleşmeyle hak kaybı yaşayacak olan PTT AŞ bünyesindeki taşeron işçiler, PTT-Sen’in çağrısıyla Türkiye'nin dört bir yanında başlattıkları iş durdurma ve yavaşlatma eylemini sürdürüyor. İşçilerin talebi, eski sözleşmenin tekrar imzalanması.
PTT işçilerinin ücretleri bulundukları ile ve yapılan işe göre değişirken, yaklaşık asgari ücret + yüzde 40/35/30 oranlarındaydı. Yeni sözleşmede ise ücretler asgari ücret + yüzde 20/15/10’a düşürülmek istendi. İşçiler, dayatılmak istenen sözleşmeye “sefalet sözleşmesi” dedi.
İstanbul, Kocaeli, Batman, Tunceli, Şanlıurfa, Sakarya, Çanakkale gibi çeşitli illerin birçok şubesinde eylem yapan işçiler, eski sözleşmelerinin yeniden düzenlenip yürürlüğe girmesini talep ediyor. Türkiye genelinde PTT altında taşeron olarak çalışan 14 bin işçi bulunuyor.

‘Evinize misafir olan taşeron işçiler hakkını alsın’
İşçiler, basın açıklamalarında ‘haklarını alana kadar eyleme devam edeceklerini’ söyledi:
“PTT A.Ş. bünyesinde çalışan kargonuzu, postanızı, mektuplarınızı, tebligatlarınızı taşıyan ve her gün evinize girip çıkan, senelerce yüzlerimizi tanıdığınız taşeron işçileriz. Ülkeyi sokak sokak bilen, çuvallarca kargo sırtlayan taşeron işçileriz. Bugün sözleşme yenileme tarihimiz ve bugüne kadar bulunduğumuz ile ve yaptığımız işe göre değişen asgari artı yüzde 40, yüzde 35, yüzde 30 olan ücretlerimiz asgari ücret artı yüzde 20, yüzde 15, yüzde 10’a düşürüldü. Yol yemek hakkıyla dengelendiği söylense de bayram, hastalık, yıllık izin gibi her ay mutlaka denk gelen durumlarda ücretimiz düşük yatacak. Sosyal haklar hesaplamaya dahil olmadığı için emeklilik günlerimiz, geleceğimiz için biriktirdiğimiz sigorta primlerimiz ve ay sonunu getirmemize yarayan mesai ücretlerimiz düşecek.
Biz koca bir çınar olduğunu söyleyen PTT kurumunda her seçim öncesi kadro vaadi verilen, geçim bu denli zorlaşmış, asgari ücrete dahi ara zam yapıldığı bir dönemde ücret hakları düşürülmüş taşeron işçileriz. Talebimiz çok açıktır, eski sözleşmelerimizin yeniden düzenlenip önümüze koyulmasını 14 bin taşeron işçi için istiyoruz. Talebimiz gerçekleşene kadar dağıtım merkezlerimizde bekliyoruz. Çocuklarımızın, bizlerin geleceği için kurumun tüm yükünü sırtlanmış biz taşeron işçilerin bu talebinin dikkate alınacağını umuyoruz. Bize destek olun, her gün evinize misafir olan taşeron işçiler hakkını alsın.”

‘Tamamen durduracağız’
PTT-Sen Denetleme Kurulu Başkanı Emin Kaan, ne PTT ne de alt işveren tarafından muhatap bulamadıklarını kaydederek şunları söyleyedi:
"Biz bu uyarı eylemimizi yapmadan önce, böyle devam ederse Türkiye genelinde eylem yapmayı düşündüğümüzü söyledik. Uyarı eylemi olarak başladık, eğer aynı sorun devam ederse tamamen durdurmayı planlıyoruz.
“Resmi olmayan sözlerle geçiştirme durumu var. Biz de Türkye'nin 81 ilinde mücadele veriyoruz. Moralimiz çok iyi, arkadaşlarımızı her gördüğümüzde duygulanıyoruz. Bir aile olduğumuzu hissediyoruz.”

‘Adım atmaları gerekecek’
PTT-Sen Örgütlenme Uzmanı Leyla Bihter Özenç de eylemlerin yalnızca ücretler için olmadığını aktardı. Özenç şöyle konuştu:
“Çok uzun zamandır gönderi yükü ağırlığı, sürekli yer değiştirme gibi sorunlar da vardı. Kanuna göre memurun yapması gereken işlerin de taşerona angarya olarak yaptırılması gibi şeyler neticesinde öfke birikmesiyle ses getirmek istedi arkadaşlar. Arkadaşlar alanlardan taleplerini kendi anlattı. PTT müdürlerinin hepsi sahaya inip işçinin derdini dinlemek zorunda kaldılar. Şimdi dertlerini biliyorlar, adım atmaları gerekecek.”

Sosyal haklarda da kayıp var
PTT Kargo-Sen Genel Başkanı Naim Çakırgöz de şu ifadeleri kullandı: “Kargonuzu, postanızı, mektuplarınızı, tebligatlarınızı taşıyan ve her gün evinize girip çıkan, senelerce yüzlerimizi tanıdığınız taşeron işçileriz. Çuvallarca kargo sırtlayan taşeron işçileriz. Ücretlerimizin, yol yemek hakkıyla dengelendiği söylense de bayram, hastalık, yıllık izin gibi her ay mutlaka denk gelen durumlarda ücretimiz düşük yatacak. Sosyal haklar hesaplamaya dahil olmadığı için emeklilik günlerimiz, geleceğimiz için biriktirdiğimiz sigorta primlerimiz ve ay sonunu getirmemize yarayan mesai ücretlerimiz düşecek.”

paylaş