Sütaş’ta sendika düşmanlığı

03 Ağu 2022
Sütaş’ta sendika düşmanlığı

“Eskisi gibi olmayacak”
Sütaş'ta 2012 yılından beri örgütlenme çalışması yürüten Tekgıda-Iş Sendikası, Sütaş Genel Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Sütaş işçileri kurum önünde bir araya gelerek yönetime “Sendika düşmanlığına son ver” çağrısı yaptı.
İstanbul Dudullu OSB’deki Sütaş Genel Müdürlüğü önünde bir araya gelen işçiler, “Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ‘Sendikalaşın’ dedikten sonra Sütaş’ın kapısının önünde olmamız trajikomik” dedi.

Örgütlenmeyi kırmak için
Tekgıda-İş’te örgütlendikleri için işten çıkarılan Sütaş işçileri kurum önünde bir araya gelerek yönetime “Sendika düşmanlığına son ver” çağrısı yaptı. Açıklamayı Tekgıda-Iş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Suat Karlıkaya yaptı.
Açıklamada şöyle denildi: “Ülkemizde anayasal bir hak olan sendikaya üye olmanın önüne geçebilmek için işçilere baskı yapmak, işçileri işten çıkartıp çalışan diğer işçileri korkutarak diğer işçilerin birlik olmasını, sendikalaşmasını engellemek neredeyse bir patron geleneği oldu. Sütaş, üyeliklerin arttığını fark edince Aksaray fabrikasında 26 Karacabey fabrikasında 15 izmir fabrikasında 20 toplam 61 işçi arkadaşımızı işten çıkartmıştır. Üyelerimizin sendikal tazminat talepli işe iade davalarını açtık ve örgütlenmeye devam ediyoruz. Ancak artık bunun bir son bulmasını istiyoruz.

‘Yasaları uygulamak hükümetlerin görevi’
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgjn'e seslenilen açıklamada: “Kürsülerde işçilere sendikalaşın diye seslenmekle olmuyor. Onların işleriyle, aşlarıyla tehdit edilmesini önlemeniz gerekiyor. 2014 yılında sendikal sebeplerle işçiler işten çıkartıldıktan ve bunu mahkemelerde ispatlamamıza rağmen o tarihten sonra Sütaş, devlet teşvikleriyle 2 tane daha fabrika açtı. Hükümet sanki sendikalaşma karşıtlığını teşvik eder gibi firmaya destek verdi. O destekleri de sendika üyesi olduğu için işinden, aşından edilen işçilerin vergileriyle yaptınız. Devletlerin yasalarını korumak ve uygulamakla yükümlü olan hükümetlerdir. 2012 yılından bugüne dek örgütlenme çalışması yürüttüğümüz Sütaş fabrikasında 10 yıldır 100 işçi, sendikamız üyesi olduğu için işten çıkartıldı. Mahkemelerde bu davaların hemen hemen tamamını kötü niyet tazminatı yani sendikal tazminat olarak kazandı. Bizim derdimiz hiçbir zaman işverene düşmanlık değil. Ancak bizi yok sayanları biz de yok sayarız. Biz bu mücadeleyi asla bırakmayız.” denildi.

Yıllara yayılan mücadele
Tekgıda-İş Sendikası’nın 10 yıldır örgütlenme mücadelesinin devam ettiğini belirten işçiler, işverene de seslenerek: “Her geçen gün sayımız artıyor ve arkadaşlarımız bize destek vermeye devam ediyor. Şu anda içerideki yönetimden daha güçlüyüz, sözümüz daha fazla geçiyor. Bu durumu Sütaş yönetimi sindiremiyor. Biz başarıya ulaşacağız ve Sütaş yönetimi bunu gayet iyi biliyor. Bilsinler ki biz mücadelemize devam etmekte kararlıyız. Sizden tek talebimiz çalışanlarınızın anayasal haklarına saygı duyun. Onlara sendikaya üye olmayın diye baskı yapmayın. Artık bu mücadele eskisi gibi olmayacak. Bir taraftan yaptıklarınız eylemlerle kamuoyuyla paylaşılırken diğer taraftan örgütlenmeye devam edeceğiz. Sütaş ürünlerini sendikalaşma tamamlanana kadar almayacağız. Mücadelemiz evine ekmek götürebilmek, çocuğuna bir gelecek kurabilmek peşinde koşan işçinin mücadelesidir. Vazgeçmeyeceğiz.” dedi

paylaş