Mas-Daf’da işçi kıyımı

02 Ağu 2022
Mas-Daf’da işçi kıyımı

On yıldır süren mücadele

Düzce’de faaliyet gösteren Mas-Daf fabrikası pompa ve yangın söndürme sistemleri üretiyor. İşyerinde çalışma koşullarını iyileştirmek istayen işçiler Birleşik Metal-İş’te örgütlendiler. Çalışma Bakanlığı, toplu sözleşme yetkisi başvurusunda bulunan Birleşik Metal-İş Sendikası’nın çoğunluğu örgütlediğini ve fabrikada yetkili olduğuna dair belge verdi. İşveren ise Çalışma Bakanlığı’nın verdiği yetkiye karşı itiraz davası açtı.
Dava sürecinin uzaması üzerine, işçiler fabrikaya kapanıp üretimi durdurdular. İşçilerin direncini kırmaya çalışan işveren geçtiğimiz günlerde tuvaletleri kapattı. İşçilerin kararlı tavrını kıramayan işveren sendikadan istifa etmeleri karşılığı anlaşma teklif etti. Ancak işçiler sendikal haklarından ve örgütlenmeden taviz vermediler.
Devam eden eylemler üzerine işveren dün fabrikayı terk etmeyen 100’e yakın işçinin tamamının işten atı.

Mücadeleye devam
Birleşik Metal-İş, gelişmeler üzerine şu açıklamayı yaptı:
"Mas-Daf işçileri sendikalaştıkları için 10 yılda bir topluca işten çıkarılarak cezalandırılıyor.
    • 2010 yılından beri sendikalaşma mücadelesi veren Düzce Mas-Daf işçileri bir kez daha işverenin toplu işten çıkarma saldırısıyla karşı karşıya kaldı.
    • 2010’da 112 işçiyi tazminatsız olarak işten çıkaran Mas-Daf patronları, bugün itibariyle fabrikadaki sendika üyesi yaklaşık 100 işçiyi işten çıkardı.
    • Mas-Daf işçileri sendikalaştıkları için 10 yılda bir topluca işten çıkarılarak cezalandırılıyor.
Mas-Daf’da 2021’in Eylül ayında Bakanlık tarafından tescillenen yetkimiz hala yerel mahkeme aşamasında sonuçlanmayı bekliyor. Mas-Daf işçileri Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan alınan yetki tespitine işveren tarafından yapılan itirazın geri çekilmesi ve sendika ile toplu sözleşme görüşmelerinin başlaması için taleplerini dile getiriyorlardı. Bu sabah işçilere önce fabrikanın tatil ilan edildiği bildirildi, ardından fabrikada çalışan tüm işçilerin işten çıkarıldığı mesajları gönderildi.
Mas-Daf işçileri 12 yıldır Düzce’de bir onur mücadelesi veriyor. Mas-Daf işçileri yıllarca bu fabrikaya emek verdiler, alın teri döktüler. İşçiler ekmeklerini bir dilim büyütmek, en önemlisi de insanca muamele görmek istedikleri için sendikalaştılar. Düzceli işçileri köle yerine koyarak bunca yıl kötü koşullarda çalıştıran Mas-Daf patronu sadece yasal haklarını kullandıkları için gözünü bile kırpmadan 100 işçiyi bir kez daha açlığa terk etmiştir.
Sendika hakkına ulaşmak için, işten atmalara, baskılara, uzayan yetki mahkemesi süreçlerine karşı mücadele eden işçiler cezalandırılıyor. İşverenler, 10 yıl da geçse, 20 yıl da geçse dilediğim hukuksuzluğu, zorbalığa yapmayı kendilerine hak olarak görüyor.
Mas-Daf’da bugün yaşananlar bir kez daha gösteriyor ki, ülkemizde yasalar sadece işverenleri koruyor. Mahkemeler tarafından işçi düşmanlığı tescil edilen Mas-Daf patronu gözünü bile kırpmadan suç işlemeye devam edebiliyor.
Mas-Daf işçileri haklıdır. Birleşik Metal-İş sendikası olarak biz de Mas-Daf işçilerinin yanında olmayı sürdüreceğiz.
Mas-Daf’da yürüttüğümüz onur mücadele devam ediyor. Bu hukuksuzluğa ve zorbalığa sessiz kalmayacağız."

paylaş