İngiltere'de grevler yayılıyor

28 Tem 2022
İngiltere'de grevler yayılıyor

İngiltere'nin Dover kentinde demiryolu çalışanları iş kayıpları, çalışma koşulları ve emeklilik maaşlarındaki anlaşmazlıklar nedeniyle greve gitme kararı aldı.
İngiltere'de, haziran ayında son 30 yılın en büyük grevini gerçekleştiren demiryolu çalışanları, görüşmelerin sonuçsuz kalması nedeniyle dün yeniden iş bıraktı. 40 bine yakın demiryolu işçisi, zam taleplerinin yeterince karşılanmaması nedeniyle iş bırakırken sağlık çalışanları da aynı zamanda ücret kesintilerine karşı eylem yaptı. Eğitim ve iletişim sektöründe de yeni grevler kapıda.

İşçilerin gelirlerinde büyük düşüş
Haziran ayında yıllık enflasyon yüzde 9,4'e yükselerek şubat 1982'den bu yana en yüksek düzeye çıktığı İngiltere'de, sendikalar, kamu sektörü çalışanlarına enflasyonun altında zam teklif edilmesine tepki gösteriyor. Birçok işkolunda çalışanlar greve gidiyor.
İngiltere Merkez Bankası ise önümüzdeki aylarda enflasyonun yüzde 11'e yükselebileceği uyarısında bulunuyor. Uzmanlar, yüzde 12'nin daha gerçekçi bir tahmin olduğunu düşünüyor. Enflasyondaki artışa rağmen bu yıl Mart-Mayıs arasında ortalama özel sektör çalışanlarının maaşlarına yüzde 72, kamu sektörü çalışanlarının maaşlarına ise yalnızca yüzde 1,5 zam yapıldı. Bu, kayıtların ilk tutulduğu 2001 yılından bu yana kamu sektörü çalışanlarının reel maaşlarındaki en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti. İngiltere'de yaklaşık 5,5 milyon üyeye sahip 48 sendikayı temsil eden Sendikalar Kongresi, "Kamu sektörü çalışanlarına adil bir oranda zam yapılmasını ve tüm çalışanlara saatlik en az 15 sterlinlik asgari ücret verilmesini" talep etti.
TUC, işçilerin 2008'den bu yana enflasyon oranının altındaki zamlardan dolayı yaklaşık kişi başı 20 bin sterlinlik gelir kaybı yaşadığını ifade etti. İngiltere Parlamentosu'nun yürüttüğü araştırmalar ise ülkede yaklaşık 11,1 milyon kişinin yoksulluk sınırında yaşadığına işaret ediyor. 2022-23 yıllarında bu sayıya 500 bini çocuk, 1,3 milyon kişinin daha eklenmesi bekleniyor. Birleşmiş Milletler Yoksulluk Raportörü Philip Alston, İngiltere'de yoksulluğu "sistematik" ve "trajik" olarak tanımlıyor.

İşçi sınıfı grev boylarında
 İngiltere'de enflasyonun etkisiyle giderek artan hayat pahalılığı ve enerji ile akaryakıt fiyatlarındaki yükseliş hem kamu hem de özel sektörde birçok alanda grev sürecini büyütüyor.
Grev dalgası demiryolarının ardından sağlık sektörüne de sıçradı. Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS)'ne bağlı çalışan hekimler ve diğer sağlık personeli ücret kesintilerini protesto için kitlesel eylem yaptı. Londra'da Sağlık ve Sosyal Hizmet Daire Başkanlığı önünde toplanan sağlık çalışanları, ücretlerine kesintilere son verilerek yeniden düzenleme yapılması talep etti.
İngiltere'de eğitim alanındaki en büyük sendikalardan biri olan ve yaklaşık 450 bin kişinin üye olduğu Ulusal Eğitim Sendikası (NEU), geçtiğimiz haftalarda öğretmenlere yüzde 3 oranında zam teklif edilmesi üzerine grev hazırlıklarının başladığını duyurdu.
Ulaşım çalışanları, itfaiyeciler, doktorlar, hemşireler, öğretmenler, postane işçileri, havalimanı çalışanları, yüksek öğrenim görevlileri, avukatlar ve telekomünikasyon alanındaki mühendisler önümüzdeki aylarda grev yapabileceğini duyuran çalışma kollarından sadece bazıları. Haziran ayında İngiltere, İskoçya ve Galler'de demir yolu işçileri son 30 yılın en büyük grevine çıkmış, yapılan yüzde 4Tük zam teklifinin ve işçi çıkarma taleplerinin kabul edilemez olduğunu savunmuştu.
İletişim İşçileri Sendikası'nın (CVVU) temsil ettiği telekomünikasyon şirketi British Telecom'da 40 binden fazla çalışan 29 Temmuz ve 1 Ağustosta grev yapacağını açıkladı.
İngiltere'nin en büyük sendikalarından biri olan Unison, yükseköğretim alanındaki maaşların enflasyon bazında 2009 yılına kıyasla yüzde 20 oranında azaldığını söyledi, üyelerinin şu anda grev tartışmaları yürüttüğünü aktardı.

paylaş