Amerika’da işçi mahkumlar

27 Tem 2022
Amerika’da işçi mahkumlar

Amerika’da köleliğin yeniden keşfi: Parmaklıklar ardında zorunlu çalışma
ABD’de mahkûmların zorla çalıştırılması “köleliğin yeniden keşfi” tartışmalarını beraberinde getirdi. Zorunlu çalıştırma üzerinden milyarca dolar gelir elde edilirken, mahkumlara verilen günlük yevmiye ise 10 lirayı dahi bulmuyor.
Amerika’nın kölelik konusunda uzun bir geçmişi var. Trans-Atlantik Ticareti Veritabanı 525 ve 1866 yılları arasında 12,5 milyon Afrikalının kıtaya sevk edildiğini vurguluyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) geçmişi ile ne derece yüzleştiği tartışmalı olsa da zorunlu çalıştırma gerçeği bugün de değişmedi.
ABD anayasasının 13. maddesi köleliği ya da irade dışında çalıştırılmayı yasaklamasına karşın ülkede tutuklu bulunan 1,2 milyon Amerikalının üçte ikisinin zorla çalıştırılması “modern kölelik” olarak tanımlanıyor. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin (ACLU) Temmuz 2022 raporuna göre ülkede zorunlu çalışmadan 11 milyar dolar üzerinde gelir elde ediliyor. 2 milyarı üretimden,  9 milyarı ise hizmet sektöründen gelen bu devasa rakama karşın çalışanlara ödenen ücret ise insanlık onuruna aykırı bulunuyor. Zira Amerika’da mahkûmlara ödenen saatlik yevmiye 13 ile 52 cent arasında (2,32-9,29 Türk Lirası) arasında değişiyor.
Mahkûmların yüzde 70’i aldığı ücretle temel insani gereksinimlerini karşılayamadığını ifade ederken, yüzde 64’ü yaptıkları işe hakkında kendilerine önceden eğitim verilmediğinin altını çiziyor. İngiltere merkezli Guardian gazetesine konuşan eski tutuklu ressam Sarah Corley, normalde 400 ile 500 dolar arasında sattığı resimlerin cezaevinde kendisine neredeyse bedava yaptırıldığını aktardı. ABD’nin temel insani hakkı ihlal ettiğini uzmanlara göre kazanç üzerine kurulu sistem mahkûm sayısının artmasına neden olabilir.

Emek sömürüsünden çocular da nasibini alıyor
ABD’de zorunlu çalıştırmanın yanında çocuklar da emek sömürüsünden nasibini alıyor. ABD Adil Çalışma Standartları Yasası (FLSA) uyarınca, 12 yaşından büyük çocuklar bazı koşullar altında ebeveyn izniyle her büyüklükteki çiftlikte yasal olarak sınırsız saat çalışabilirken, küçük boyutlu çiftliklerde yaş sınırı bulunmuyor. ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü araştırmacılarından Margaret Wurth, basın mensuplarına yaptığı açıklamada “12 yaşındaki çocuklar ciddi yaralanma, sıcak çarpması, böcek ilacı zehirlenmesi ve hatta ölüm riskiyle ABD çiftliklerinde yıpratıcı işler yapmak üzere işe alınıyor.” ifadesini kullanmıştı.
Resmi istatistiklere göre, yalnızca 2019’da ABD kolluk kuvvetleri, FLSA’yı ihlal eden 858 çocuk işçiliği vakası buldu. Bununla birlikte 2012 yılında, en az bin 800 ABD’li çocuk tarım sırasında yaralandı. 2003 ve 2016 yılları arasında, iş yerinde ABD’deki çocuk ölümlerinin yarısından fazlası tarımla ilgili kazalarda meydana geldi.
Kaynak: CRITürk

paylaş