Buğday maliyeti tüketime nasıl yansıyacak?

17 May 2022
Buğday maliyeti tüketime nasıl yansıyacak?

Buğday maliyet 6 liraya çıktı
Tarımdan Haber yazarı ve Ziraat Mühendisi Faik Toy, 1 kg buğdayın maliyetini güncelledi. Toy, artan girdi maliyetlerinden dolayı buğdayın çiftçiye maliyetinin de sürekli yükseldiğini belirterek, "Haydi çıkın işin içinden" dedi.
Arpa buğday fiyatları yakından takip edilirken, buğday hasadına da az bir zaman kaldı. Bu yıl artan girdi maliyetlerinden dolayı 1 kg buğdayın çiftçiye üretim maliyeti de sürekli tartışma konusu oldu. Buğday üretim maliyeti, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin açıklayacağı buğday alım fiyatlarının da ana belirleyicisi olacağı için, sağlıklı bir maliyet hesabı çiftçinin emeğinin karşılığını alabilmesi için hayati önem taşıyor.

Buğday maliyetinde rekor artış
Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, artan girdi maliyetlerine göre dönem dönem buğday ve arpanın maliyet hesabını yaparak, sektörü bilgilendiriyor. Toy, son yaptığı maliyet hesabına göre, 1 kg buğdayın üretim maliyetinin artan girdi maliyetlerinden dolayı 6 liraya çıktığını ifade etti. Toy, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Buğdayın 1 kg üretim maliyeti 2,5TL’den 4,5TL’ye çıktı önlem alın dedim kimse oralı olmadı, 5TL’ye çıktı iş kötüye gidiyor dedim yine tık çıkmadı, 5,5TL oldu dedim yine ses çıkmadı ve finalde rekor artışla maliyet 6TL ye çıktı. Şimdi sıra satış fiyatında, haydi çıkın işin içinden" dedi.

paylaş