Kadın kurye işçilerden açıklama!

16 May 2022
Kadın kurye işçilerden açıklama!

Kadın istihdamını artırma iddiasıyla 2018 yılında kurulan Kadın Ustalar Proje Yönetimi Şirketi’nin imzaladığı protokol kapsamında Hepsiexpress ve taşeron firmalarda sipariş toplayıcılığı (picker) yapan ve kurye olarak çalışan kadınlar, maaşlarının üç aydır ödenmediğini ve haklarının gasbedildiğini açıkladı.
Cargo Plus adı altında sipariş toplayıcı ve kurye olarak çalışan kadın işçiler, Mülkiyeliler Birliği ve  İzmir Bornova CarrefourSA önünde de basın açıklamaları yaptılar.
“İşin cinsiyeti olmaz, ustası olur” sloganı ile kadın istihdamını artırma iddiasıyla yola çıkan Kadın Ustalar Proje Yönetimi Şirketi, işçilerin maaşını üç aydır ödemedi. İşçiler “Başka maliyetlerimiz var’ diyerek ücretlerimizi ödemiyorlar. Hepsiexpress bunu aylardır bildiği halde sorumluluk almadı” diyerek durumu anlaşmalı firmalara bildirmemeleri için tehdit edildiklerini açıkladı.

‘Haklarımız gasbediliyor’
Ankara Mülkiyeliler Birliği’nde basın açıklaması yapan işçiler adına konuşan Canan İlme, işe başladıklarından beri maaşlarının gecikmeli ve ikiye bölünerek yatırıldığını dile getirdi.
Kadın Ustalar Proje Yönetimi Şirketi tarafından Cargo Plus adı altında sipariş toplayıcı ve kurye olarak çalışan İlme şunları söyledi:
“Bizler, kadın istihdamını artırma iddiasıyla yola çıkan Kadın Ustalar Proje Yönetimi Şirketi tarafından Cargo Plus adı altında sipariş toplayıcı (picker) ve kurye olarak çalışan kadınlarız. Hepsiexpress tarafından diğer şirketlerle anlaşmalı mağazalarda çalıştırılmaktayız. ‘İşin cinsiyeti olmaz, ustası olur’ diyen Kadın Ustalar Şirketi tarafından haklarımız gasp ediliyor.
200’den fazla kadın olarak, işe başladığımız günden itibaren ücret ve diğer yan haklarımız tam olarak ödenmediği için direnişe geçtiğimizi kamuoyuna bildiririz. İşe başladığımızdan beri maaşlarımız gecikmeli ödenmekte, ikiye bölünerek yatırılmaktadır. Son 3 ayda ise maaşlarımız hiçbir şekilde verilmedi. Yemek kartı ve internet ücretimiz, yakıt ücretlerimiz ödenmedi. BES kesintilerimiz sigortaya yatırılmadı. Primlerimiz, fazla mesailerimiz ve bayram çalışmalarımız ödenmedi. Karda kışta dışarıda ve sağlıksız çalışma koşullarında çalışıyoruz. Hastalık izinleri, bayram izni gibi haklarımızı kullandığımızda baskı yapılıyor. Şirketin bazı mağazalarında operasyonun sonlandığı söylenerek aylar önce eve gönderilen arkadaşlarımız oldu.
Aylardır maaş alamadığımız için artık geçinemiyoruz. İşe gidecek yol, yemek paramız bile kalmadı. Yatmayan ücretlerimizin Hepsiexpress tarafından hak edişler kapsamında taşeron Kadın Ustalar firmasına ödendiği şirket yetkilisi tarafından kabul edildi. Ancak ‘Başka maliyetlerimiz var’ denerek kendi ceplerine aldıkları ücretlerimizi bize ödemiyorlar. Esas işveren olan Hepsiexpress, aylardır bu durumu bildiği halde sorumluluk almadı. Durumu anlaşmalı firmalara bildirmememiz konusunda tehdit ediliyoruz. Önceden doldurulmuş istifa kağıdı imzalattırılarak, tazminat haklarımızdan vazgeçerek istifaya zorlanıyoruz. Bu yetmezmiş gibi, aralarında türlü numaralarla ahlak ve iyi niyete aykırılık damgalamasıyla çıkışı verilen arkadaşlarımız var.
Geride kalan işçiler olarak, tazminat haklarımızı kaybetmemek için işten ayrılamıyoruz, yeni iş arayamıyoruz, ücretsiz şekilde hatta kendi cebimizden para harcayarak çalışmaya zorlanıyoruz. Patron Seyhun Ayhan ise haklarımızı gasp ederek zenginlik içinde yaşıyor.
Kadın Ustalar Projesi adı altında kadın istihdamını desteklediğini söyleyenler, kadın işçilerin haklarını gasp etmektedir. Kadın Ustalar ve Hepsiexpress ile diğer anlaşmalı şirketler, ödenmeyen alacaklarımızdan birlikte sorumludur.”

‘Mücadeleye başladık, bizi aramaya başladılar’
Kurye kadın işçiler tarafından Bornova CarfourSa önünde yapılan açıklamada, “200’den fazla kadın olarak işe başladığımız günden itibaren ücret ve diğer yan haklarımız tam olarak ödenmediği için direnişe geçtiğimizi kamuoyuna bildiririz. İşe başladığımızdan beri maaşlarımız gecikmeli ödenmekte, ikiye bölünerek yatırılmaktadır. Son 3 ayda ise maaşlarımız hiçbir şekilde verilmedi Multinet kart yemek ve internet ücretimiz, yakıt ücretlerimiz ödenmedi. BES kesintilerimiz sigortaya yatırılmadı. Primlerimiz, fazla mesailerimiz ve bayram çalışmalarımız ödenmedi. Karda kışta dışarıda ve sağlıksız çalışma koşullarında çalışıyoruz” denildi.
Aylardır maaş alamadıkları için kadın işçilerin artık geçinemedikleri vurgulanan açıklamada, “İşe gidecek yol, yemek paramız bile kalmadı. Yatmayan ücretlerimizin Hepsiexpress tarafından hak edişler kapsamında taşeron Kadın Ustalar firmasına ödendiği Şirket yetkilisi tarafından kabul edildi. Ancak ‘Başka maliyetlerimiz var’ denerek kendi ceplerine aldıkları ücretlerimizi bize ödemiyorlar. Esas işveren olan Hepsiexpress aylardır bu durumu bildiği halde sorumluluk almadı. Durumu anlaşmalı firmalara bildirmememiz konusunda tehdit ediliyoruz. Önceden doldurulmuş istifa kağıdı imzalattırılarak tazminat haklarımızdan vazgeçerek istifaya zorlanıyoruz. Bu yetmezmiş gibi aralarında türlü numaralarla ahlak ve iyi niyete aykırılık damgalamasıyla çıkışı verilen arkadaşlarımız var” ifadeleri kullanıldı.
Kadın işçilerin tazminat haklarının kaybolmaması için işten ayrılamadıkları belirtilen açıklamada, şunları dile getirildi: “Günlerdir verdiğimiz mücadele sonucunda bu güne kadar telefonlarımıza çıkmayan, HepsiExpress yetkilileri artık bizi arıyor. Kadın Ustalar Şirketi arkadaşlarımızı arayıp bu işi sonlandırın sorunları çözeceğiz diyor. Bu güne kadar neredeydiniz? Yeterince bekledik. Şimdi yan yana gelirsek, mücadele edersek kazanacağımızı ve şimdiden kazanmaya başladığımızı artık görüyoruz. Bundan sonra asla ekmeğimizle oynamanıza izin vermeyeceğiz. Hakları için mücadele eden kadın işçileri hiçbir şekilde yıldıramazsınız.”

Talepler
200'ü aşkın kadın işçinin talepleri şöyle:
    1. Ücretlerimiz eksiksiz, tek parça olarak günü gününe ödensin. Geriye dönük tüm ücretlerimiz derhal yatırılsın.
    2. BES ödemelerimiz zamanında eksiksiz yapılsın. Geriye dönük eksiklikler tamamlansın. -Primlerimiz eksiksiz ödensin.
    3. Fazla mesai ve bayram çalışmalarımızın ücretleri ödensin.
    4. Geriye dönük Multinet Kart yemek-internet-yakıt ödemelerimiz yapılsın. Hayat pahalılığı ve her şeye gelen zamlar dikkate alınarak Multinet ücretleri arttırılsın.
    5. İşyerlerinde sağlıklı çalışma koşulları sağlansın.
    6. Hiçbir arkadaşımız işten çıkarılmasın. Kendi arzusuyla işten ayrılmak isteyen arkadaşlarımıza tazminatları, geriye dönük ücretleri ve tüm yan hakları eksiksiz ödensin.
    7. İşyerindeki mobbing sonlansın. Mobbing uygulayan yöneticilere yaptırım uygulansın.

paylaş