Asen Metal’de 55 işçi işten atıldı

12 May 2022
Asen Metal’de 55 işçi işten atıldı

Kocaeli'de Dilovası OSB’de bulunan Asen Metal’de, Birleşik Metal İş’in yetki almasının ardından sendika üyesi 55 işçi işten atıldı.
Bakanlıktan gelen yetki belgesinin ardından dün 18 işçi işten çıkarıldı. Birleşik Metal İş'in sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda bugün işten çıkarılan işçi sayısının 55 olduğu bildirildi.
İşten atılan işçiler sendikal hakları için fabrika önünde direnişe geçtiler.

‘Asen’e sendika girecek’
Sendikadan yapılan açıklamada: “İşçilerin sendikaya üye olma hakkı sadece Anayasamızda değil, ülkemizin altına imza koyduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız tarafından da güvence altına alınmıştır.
Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanmış ve cezai yaptırıma bağlanmış olmasına rağmen; Gebze Asen Metal işvereni isçilerin taleplerini dikkate almak, sendikalı çalışma isteğine saygı göstermek yerine geçmişte olduğu gibi yine işçilere saldırmayı tercih etti.
İşten atılan üyelerimiz işbaşı yaptırılana ve sendika örgütlülüğümüz tanına kadar mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.
İşyerinde çalışma barışı isteniyorsa; işçilerin sendikalaşma hakkına saygı duyulmalı ve atılan işçiler geri alınmalıdır.” denildi.
Sosyal medya hesabından ise, “Dilovası'nda bulunan Asen Metal fabrikası işçilerinin Sendikamızda örgütlenerek çoğunluğu sağlamasının ardından işten atmalar devam ediyor. Asen metal patronu şu ana kadar 55 işçiyi işten çıkardı Atılan işçiler sendikaları ile birlikte direniş kararı aldı. Asen'e sendika girecek.” paylaşımı yapıldı.
Birleşik Metal-İş, 13 Mayıs Cuma günü Saat: 16.30’da fabrika önünde basın açıklaması yapacak.

paylaş