Danıştay savcısından iptal talebi

28 Nis 2022
Danıştay savcısından iptal talebi

‘TBMM'nin onayladığı sözleşme Cumhurbaşkanı kararıyla feshedilemez’
Danıştay Savcısı, İstanbul Sözleşmesi'nin feshi kararının iptalini talep etti. Savcı, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının hukuka aykırı olduğunu belirtti
Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı açılan dava Danıştay 10. Daire’de görüldü. Danıştay Savcısı, çekilme kararına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptalini talep etti. Mahkeme, kararı yazılı olarak daha sonra açıklayacak.
İstanbul Sözleşmesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 20 Mart 2021 tarihinde feshedildi. Sözleşmenin 1 Temmuz 2021'de yürürlükten kalkmasının ardından kadın örgütleri, barolar, muhalefet partileri yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talebiyle dava açmıştı.

Polis müdahalesi
Çok sayıda kadın örgütünün günler öncesinden yaptığı katılım çağrıları karşılık buldu. Kadın örgütleri ve 70'in üzerinde barodan yaklaşık 500 avukat hazır bulundu.
Sabah saatlerinden itibaren başlayan duruşma öncesinde, salona alınmayan kadınlarla polis arasında arbade yaşandı. Danıştay binasına girmek isteyen onlarca kadının girişine izin verilmedi.
Uzun süre kapıların açılmasını bekleyen kadınlar daha sonra Danıştay binasının kapılarını zorladı. Güvenlik personelinin çevik kuvvet polislerini çağırması üzerine içeri giren polisler kadınlara müdahalede bulundu.

‘Cumhurbaşkanı kararıyla feshedilemez’
Danıştay Savcı Aytaç Kurt'un mütalaasında TBMM'nin onayına bağlı bir uluslararası sözleşmenin kaldırılmasının da, yine TBMM'nin tasarrufuyla mümkün olabileceği belirtildi.
Mütalaada ayrıca Cumhurbaşkanı kararıyla feshedilen sözleşmenin onayına ilişkin kanunun TBMM tarafından yürürlükten kaldırılmamış olması ve Cumhurbaşkanı kararı alınmadan önce, sözleşmenin sona erdirilmesine dair TBMM'den yeni bir kanun çıkartılmamış olması nedeniyle, yetkide ve usulde parallelik ilkesi uyarınca hukuka uygun olmadığı görüşüne yer verildi.

Yasama yetkisinin gaspı
Mahkeme heyeti, ilk duruşmada 10 dosyayı ele aldı ve her davacı için 3 kişiye söz hakkı verdi.
Davacılar arasında ilk savunmayı 29 Ekim Kadınları Derneği Genel Başkanı avukat Şenal Sarıhan yaptı.
Sarıhan; "Biz fesih girişimini kabul etmiyoruz. Bu davayı açtık. Bizim koruduğumuz, yaşam hakkımız bunu koruyamadığımız sürece hiçbirinin değer yok. Kadınlarımız ölüyor. Onların yaşama sıkı sıkı sarılmalarının bir dayanağı İstanbul Sözleşmesi. Lütfen adaleti yerine getirin" açıklamasında bulundu.
Ankara Barosu adına savunma yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan ise kararın hukuksuz olduğunu söyledi.
Ve ''Bugün bir Cumhurbaşkanlığı kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek ilerde yine uluslararası anlaşma olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden de çıkılmasının yolunu açar. Dolayısıyla biz hukukçular bu kararnamenin yoklukla sakat olduğunu düşünüyoruz'' dedi.
Davacılar arasında bulunan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serap Yazıcı ise İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını ‘yasama yetkisinin’ gaspı olarak değerlendirdi.

paylaş