Buça’daki katliamı kim yaptı?

12 Nis 2022

Kiev’in kenar mahallelerindeki ceset görüntüleri Batı’nın Rusya’ya karşı kışkırtıcılığının artmasına gerekçe oluyor. Olayların aydınlatılması engelleniyor.

Çeviren: Fatma Şenden Zırhlı
Yazının orjinali: Arnold Schölzel / UZ Unsere Zeit Gazetesi

Rusya Savunma Bakanlığının açıklamasına göre, 30 Mart Çarşamba günü Rus birlikleri Kiev'in Buça  kenar mahallesinden çekildi. 2 Nisan Cumartesi günü Buça sokaklarında ve evlerde çok sayıda ceset gösteren fotoğraflar ve videolar tüm dünyaya yayıldı. Ölenlerden bazılarının elleri bağlıydı. 1 Nisan akşamı Twitter'da ilk video ortaya çıktı.

2 Nisan'ın hemen ardından Batı medyası ve politikacılar, Rus silahlı kuvvetleri tarafından savaş suçu işlendiğini ilan etti. Fotoğraflar yayıldıktan sonra, Batı medyası Rusya’ya karşı kışkırtıcılığını arttırdı ve Başbakan Olaf Scholz, yaptırımların artırılacağını ve Ukrayna'ya silah teslim edeceğini duyurdu. Federal Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, "Rusya'nın işlediği savaş suçları dünyanın gözü önünde gerçekleşti" dedi. Kiev'in Berlin Büyükelçisi Andrei Melnik, daha önce "Tagesspiegel"de Steinmeier'i "Rusya ile ilişkilerinde uzun yıllar boyunca örümcek ağı ördüğü" için kınamıştı. Steinmeier daha sonra televizyon programlarında "hataların" yapıldığını kabul etti.

Buça'ya atıfta bulunan çok sayıda politikacı, Rusya ile ekonomik ilişkilerin tamamen sona ermesini talep etti. SPD başkanı Lars Klingbeil, siyasi kopuşa şimdi ekonomik kopuşun eklenmesi gerektiğini açıkladı. Federal Hükümet Pazartesi günü 40 Rus diplomatı sınır dışı etti, onu diğer NATO ülkeleri izledi.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vassily Nebensia, sokaklarda yatan cesetlerin videosunu "kaba bir mizansen" olarak nitelendirdi. Rusya’nın BM Güvenlik Konseyinde Batılı devletlerin Buça hakkındaki yalanlarına dair kanıt sunmak istediğini belirtti - Pazartesi günü İngiltere, Rusya'nın talep ettiği BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplantısını engelledi. Bu toplantı UZ’nin (Unsere Zeit Gazetesi) redaksiyon toplantısının kapanışı sonrasında gerçekleşecekti.

Rusya Savunma Bakanlığı da iddiaları reddetti. Geri çekilmeden önce, Rus askerlerinin sivillere yönelik herhangi bir şiddet eyleminin bildirilmediğini, şehir sakinlerinin serbestçe hareket edebildiklerini ve cep telefonu ağlarını kullanabildiklerini söyledi. Özellikle Rus birliklerinin 30 Mart'ta Buça'dan tamamen çekilmiş olduğu gerçeğinin önemine işaret etti. Belediye Başkanı Anatoli Fedoruk’un da, 31 Mart'ta yaptığı video konuşmasında, yerel halk arasından elleri bağlanmış halde sokaklarda vurulanlara dair bir bildirimde bulunmadığını ifade etti. Bunun yerine Fedoruk’un "kurtuluş" ifadesini kullandığını belirtti.

Kiev kenar mahallelerinde bulunan, Moskova'nın “Komsomolskaya Pravda” (KP) savaş muhabiri Alexander Koz, olayların kronolojisini şu şekilde sıraladı: 30 Mart'ta Buça'da hiçbir Rus askeri kalmamıştı, ancak Ukrayna topçuları ateş etmeye devam etti. Daha sonra 2 Nisan'da Ukrayna Ulusal Polisi şehre geldi. Tahliyeler sırasında onları gösteren uzun bir videoda ortada hiç ceset görülmüyordu. Yine Cumartesi günü, aralarında Rusya doğumlu ve birden fazla cinayetten aranan Neonazi ve "Azak" savaşçısı Sergei "Bootsmann" Korotkiç'in de olduğu Kiev kara savunması birimlerinin "temizlik operasyonu yürütmek için" başka bir yönden Buça'ya girdiği belirtildi. Bir video kaydına göre, Korotkiç, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin "dost veya düşman" için tanımlama işareti olan mavi kol bandı olmayan insanlara ateş etme izni verdi. Bazı ölülerin taşıdığı beyaz kol bandı, Rus birliklerinin tanımlama işaretiydi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov Salı günü, 72. Ukrayna Psikolojik Operasyonlar Merkezi'nin askerlerinin, "4 Nisan akşamı Kiev'in 23 kilometre kuzeybatısındaki Moşçun köyünde, sözde Rus silahlı kuvvetlerinin şiddet eylemleri sonucu öldürülmüş gibi gösterilen, vurulmuş sivillerin sahnelendiğini" açıkladı. Sumy, Konotop ve diğer şehirlerde de benzer eylemlerin gerçekleştiğini belirtti.

Buça kurbanları bu zaman zarfında toplu mezarlara gömüldü. Cesetlerin incelenmesi ve olayların aydınlatılması böylece fiilen imkânsız hale getirildi.

paylaş