Emekliler iktidarı uyardı!

04 Şub 2022
Emekliler iktidarı uyardı!

Emekliler bugün Ankara Mülkiyeliler Birliği'nde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Açıklamayı Tüm Emekliler Eşgüdüm Kurulu Dönem Sözcüsü İsmail Tutoğlu yaptı.

Açıklamada, “Yıllardır uygulanan “serbest piyasa” denen soygun düzeniyle dünyanın en bozuk gelir dağılımına sahip ülkesi haline geldik ve biz emekliler ve emeği ile geçinenler açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm edildik. Ülkemiz kaynaklarının sermaye çetelerine peşkeş çekilmesine göz yummayacağız! Emekliler olarak, kararan yaşama koşullarımızı protesto etmek üzere ayın 21’inde saat 21.00’de başlamak üzere her gün 9 dakika ampullerimizi söndüreceğiz ve yaşadığımız karanlığı görünür kılacağız. Yarın kendileri de emekli olacak olan tüm yurttaşlarımızı da bu haklı isteklerimizi desteklemeye ve bizlere katılmaya davet ediyoruz.”

“Emekliler uyarıyor” başlıklı açıklama:
Kamuoyunun Bilgisine, İlgililerin Dikkatine,
Toplumsal yaşamın tüm yükü yine üretmiş ve üretmekte olanların, emekçilerin ve biz emeklilerin üzerine yüklenmiştir.
Yıllardır uygulanan “serbest piyasa” denen soygun düzeniyle dünyanın en bozuk gelir dağılımına sahip ülkesi haline geldik ve biz emekliler ve emeği ile geçinenler açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm edildik. Bu yetmezmiş gibi %100'leri aşan zamlarla halkın büyük çoğunluğu olarak kuru ekmeğe muhtaç edildik.
Temel yaşamsal gereksinimlerimiz olan gıda, elektrik, doğalgaz, su, sağlık ve iletişim gibi giderleri aylıklarımızla karşılayamaz hale geldik ve banka kredileriyle geleceğimizi tüketmek zorunda bırakıldık.
Gerçek olmayan enflasyon oranlarına dayandırılan sözde maaş zamları, bırakın artışı, aşınmayı bile telafi etmekten çok uzaktır.
Emeklilerin, emekçilerin, kayıt dışı çalıştırılarak güvenceleri çalınanların ve maaşları asgari ücret üzerinden gösterilmesine karşın kendilerine asgari ücret dahi ödenmeyen emekçilerin kısacası hepimizin insanca yaşama koşulları yok edilmiş ve bıçak kemiğe dayanmıştır.
Doğrudan yaşamımıza saldırıya dönüşen bu politikalara artık boyun eğmeyeceğiz!
Ülkemiz kaynaklarının sermaye çetelerine peşkeş çekilmesine göz yummayacağız!

‘Emekliyiz, insanca yaşamak istiyoruz’
Ülkemiz ekonomisini borç bataklığına, halkımızı yoksulluğun karanlığına sokan bu soygun düzeni sona erdirilmeli, halkımızın yaşamsal temel gereksinim alanları devletleştirilmeli ve planlı ekonomiye geçilmelidir.
Geleceğimizi ipotek altına alan “devlet garantili” Kamu Özel İşbirliği projeleri ve uygulamaları sonlandırılmalıdır.
Hepimize ait olan devlet hazinesinin yandaş sermaye çetelerince yağmalanmasına derhal son verilmelidir.
2022 yılının ilk gününden bugüne kadar su, elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar kaldırılmalı ve bu zamlı fiyatlarla düzenlenen faturalar indirilmeli ve düzeltilmelidir.
Biz emeklilerin maaşları ve emekçilerin asgari ücretleri yoksulluk sınırının üstüne çıkarılmalıdır.
İktidarıyla ve muhalefetiyle tüm karar verici makamların sorunlarımızın çözümü ve isteklerimizin karşılanması doğrultusunda derhal harekete geçmesini istiyoruz ve bekliyoruz.
Sorunlarımızın çözümü ve hak ettiğimiz insanca yaşama koşullarının sağlanması konusunda herhangi bir adım atılmaması durumunda,
Emekliler olarak, kararan yaşama koşullarımızı protesto etmek üzere ayın 21’inde saat 21.00’de başlamak üzere her gün 9 dakika ampullerimizi söndüreceğiz ve yaşadığımız karanlığı görünür kılacağız.
Yarın kendileri de emekli olacak olan tüm yurttaşlarımızı da bu haklı isteklerimizi desteklemeye ve bizlere katılmaya davet ediyoruz.
Emekliyiz, İnsanca yaşamak istiyoruz.
Ülkemizi bizler adına yönetenleri uyarıyoruz ve ayağa kalkıyoruz!

Eşgüdüm Üst Kurulunda İmzası Bulunan Gruplar:
    • Bağımsız Emekliler Grubu adına İmdat Aslan
    • Bağımsız Emekliler Platformu adına Fetdah Günkaya
    • Birlik Dayanışmacı Emekliler adına Selim Dikel
    • Çağdaş Emekliler Gurubu adına Kadri Soğukoğlu
    • Emekli Grubu adına Mehmet Akkaya
    • Emekliler Grubu adına Ali Murat Bahadır
    • Emekliler Birleşiyor Platformu (EBP) adına Haluk Soysal
    • Emekli Demokrat Öğretmenler Grubu adına Arslan Gümüş
    • Emeklerin Sesi Gurubu adına Celil Cengiz Çolak
    • Tüm Emekliler Bileşim Platformu adına Mustafa Ersan
    • Tüm Emekliler Dayanışma Ağı (TEDA) adına Tarık Bozkurt
    • Türkiye Emekliler Platformu (T. E. P) adına Necati Erkan

paylaş