Bazı tarım ürünlerine ihracat kısıtlaması kararı alındı

27 Oca 2022
Bazı tarım ürünlerine ihracat kısıtlaması kararı alındı

Patates, domates, kuru soğan, kuru sarımsak, elma, kornişon hıyar, fasulye, zeytin, patlıcan, sivri biber, kırmızı mercimek, portakal, mandarin, limon, karpuz, elma, zeytinyağı, beyaz et, yumurta, tereyağı ürünlerine ihracat kısıtlanacak

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, Tarım ve Orman Bakanlığı bazı tarım ve hayvancılık ürünlerinin ihracatında dönemsel düzenlemeler yapabilecek. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ" yürürlüğe girdi. Bu düzenleme ile gıda fiyatlarını düşürmek için 20 üründe ihracatın belli dönemlerde kısıtlama kararı alındı. Tebliğ hükümleri yürürlük tarihinden itibaren 31 Aralık 2022'ye kadar uygulanacak.
Bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilleri ile yaptığı toplantılarda gıda enflasyonunun düşürülmesi için tarım ürünleri ihracatına kısıtlama gündeme gelmişti. Bu konuda iktidara yakın gazeteler de haber yapmış, yazılar yazılmıştı.

İhracata miktar kısıtlaması
27 Ocak 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan “Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ” 1995 yılında Tansu Çiller hükümetinin aldığı 95/7623 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararına dayandırılıyor.
Tebliğin atıfta bulunduğu Bakanlar Kurulu Kararı’nın 3. Maddesinin c fıkrasında “Gerektiğinde ihracatı müsaadeye veya kayda bağlamaya, ihracatta miktar kısıtlaması uygulamaya” düzenlemesi var.
İhracat düzenlemesi ile Tarım Bakanlığı’na geçen ürünler şunlar: Patates, domates, kuru soğan, kuru sarımsak, elma, kornişon hıyar, fasulye, zeytin, patlıcan, sivri biber, kırmızı mercimek, portakal, mandarin, limon, karpuz, elma, zeytinyağı, beyaz et, yumurta, tereyağı.
 

paylaş