Suriye: ABD, IŞİD’i geri döndürmeye çalışıyor

27 Oca 2022
Suriye: ABD, IŞİD’i geri döndürmeye çalışıyor

Sabbağ: Washington IŞİD’i geri dönüştürme ve işgalci güçlerinin Suriye’de kalmasını haklı çıkarmaya çalışıyor

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Bessam Sabbağ, Haseke şehrindeki son olayların Washington’un IŞİD terör örgütünü geri dönüştürme ve Suriye topraklarından ayrılması için artan yerel ve uluslararası talepler ışığında güçlerinin Suriye’de kalması için bir gerekçe sunma girişimleri çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

ABD terörist gruplara desteğini sonlandırmalı
Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada Sabbağ, IŞİD terör örgütü ve ayrılıkçı “DSG” milislerinin saldırılarının ve Haseke’deki ABD uçaklarının altyapıyı tahrip etmesinin Güvenlik Konseyi’nin bu tehlikeli olayların yansımaları konusunda acilen harekete geçmesini gerektirdiğini belirtti.
Sabbağ, bazı ülkelerin hükümetlerini, Suriye’nin kuzeydoğusundaki kamplarda ve gözaltı merkezlerinde tutulan terörist vatandaşlarını ve ailelerini ülkelerine geri gönderme sorumluluklarından kaçtıklarına işaret etti.
Büyükelçi, bu olayların Güvenlik Konseyi’nin Amerikan işgal güçlerinin Suriye’nin kuzeydoğusundaki ve Tanf bölgesindeki varlığını sona erdirmek için çalışmasını ve ayrılıkçı “DSG” milislerine ve bunun gibi terörist oluşumlara desteğini sona erdirmesini gerektirdiğini açıkladı

Batılı ülkeler temel sorunları örtüyor
Sabbağ, bazı Batılı ülkeler temel sorunları örtbas etmeye ve durumu daha da kötüleştiren ve tüm Suriye vatandaşlarının yaşamları üzerinde olumsuz etkiler bırakan saldırgan uygulamalarını sürdürmeye devam ettiği sürece, Suriye’deki duruma ilişkin herhangi bir tartışmanın yetersiz ve zaman kaybı olduğunu yineledi. .

Güvenlik Konseyi Suriye’ye önyargılı davranıyor
Suriye’nin Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi, Güvenlik Konseyi bugün Suriye’deki siyasi durumu tartışmak için bir toplantı düzenliyor, yarın insani mesele hakkında bir başka toplantı daha düzenleyecek. Birkaç gün önce Ortadoğu’daki durumla ilgili bir toplantı düzenlendi ve “kimyasal dosyası” ile ilgili her ay bir toplantı düzenliyor ve tüm bu toplantılarda Suriye’deki durum seçici ve önyargılı bir şekilde ele alınıyor” dedi.

Suriye’yi rencide eden bir platform
Sabbağ şöyle sordu: Konsey bu oturumlarda gerçekten Suriye’deki durumu tartışıyor mu yoksa sadece bazı ülkelerin Suriye’ye yönelik temelsiz suçlamaları tekrarlayıp onu rencide etmeye çalıştığı bir platform mu oldu ve Konsey’in tüm bunları elinde tutması ne anlama geliyor? İsrail’in Suriye topraklarına yönelik saldırılarını veya ABD ve Türkiye işgal güçlerinin uygulamalarını kınamak için tek bir acil durum oturumu değil mi?
Sabbağ, “Konsey bu oturumlarda Suriye’deki durumu gerçekten tartışıyor mu, yoksa bazı ülkelerin Suriye’ye yönelik asılsız iddiaları ve suçlamaları tekrarlayıp onu rencide etmeye çalışması için bir platform haline mi geldi? İsrail’in Suriye topraklarına tekrarlanan saldırılarını veya ABD ve Türkiye işgal güçlerinin uygulamalarını kınamak için tek bir acil durum oturumu düzenlememesi ne anlama geliyor?” sordu.

Kaynak: SANA

paylaş