Trendyol işçileri: 'Emekçiler burada, yönetim nerede'

26 Oca 2022
Trendyol işçileri: 'Emekçiler burada, yönetim nerede'

Trendyol işçileri, yüzde 11’lik ücret zammı dayatmasına karşı eylemlerini büyüttü. Şirketin Maslak'taki merkez ofisinin önünde toplanan yüzlerce işçi, insanca çalışma koşulları sağlanana kadar eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini bildirdi.
Türkiye'nin en büyük online alışveriş sitelerinden biri olan Trendyol'da 'esnaf kurye' sistemiyle çalışan işçiler, kötü çalışma koşulları ve düşük ücretlere karşı başlattıkları eylemlerini bugün şirketin önüne taşıdı.
2022 yılı için yapılan yüzde 11 zam dayatmasını kabul etmeyen işçiler, insanca yaşam koşullarını karşılayabilecek maaş ve hızlı teslimat baskısının son bulması talebiyle şirketin Maslak'taki merkez ofisinin önünde toplandı.
İstanbul'un birçok ilçesinden araçlarıyla konvoylar halinde yola çıkan işçiler, bina önünde "Emekçiler burada yönetim nerede", "Boyun eğme emeğine sahip çık" sloganları atarak taleplerini dile getirdi.

İşçiler, ekonomik krizin yükünün üstlerine yıkılmasını reddettiklerini vurgulayarak enflasyon altında kalan ücretlerini kabul etmeyeceklerinin altını çizdi.

Açıklama bekleniyor
Şirketin genel merkezi önünde toplanan işçiler adına konuşan Hüseyin isimli Trendyol çalışanı, "Mücadelemiz kazanmış gibi görünüyor. Ancak resmi bir açıklama bekliyoruz. Bu yüzden birliği bozmadan bekliyoruz. Şubelerde olan arkadaşlarımızı buraya bekliyoruz. Hak arama süreci içinde olan hiçbir arkadaşımızın iş akdinin feshedilmemesini yazılı olarak alacağız. Aynı şekilde ücret artışını da yazılı olarak istiyoruz. Bu kazanım ancak bu şekilde sonuçlanabilir" ifadelerini kullandı.
İşçilerin yaptığı açıklamaya göre Trendyol yönetimi, çalışanlara yüzde 38,8 oranın zam yapılacağını açıkladı.
Trendyol Express çalışanları, tamamlama ücretine yüzde 50 zam, ikinci slotun kaldırılması (çalışma/dağıtım zamanı), hak aramaya katılan işçilerin iş haklarının feshedilmemesi ve çalışanların üzerindeki mobbingin kaldırılmasını talep ediyordu.

Yüzde 11 sefalet ücretidir
Eylemde konuşan Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da "Bugün dost düşman herkese Trendyol işçilerinin gücünü gösterme günüdür. O bakımdan müdürlerin yapacağı baskı, tehdit bu hak mücadelesinin karşısında kanunsuzdur, meşru değildir. Yüzde 11 gibi sefalet ücretine karşı direniş sonuna kadar haklı bir eylemdir" dedi.

 

paylaş