Farplas işvereni örgütlenmeyi kırmaya çalışıyor

26 Oca 2022
Farplas işvereni örgütlenmeyi kırmaya çalışıyor

Kocaeli’ndeki Gebze Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Farplas Otomotiv fabrikasında, Birleşik Metal İş Sendikası’nın çoğunluğu sağlamasının ardından yüzden fazla işçi işten atıldı. İşçiler, fabrika önünde eylem kararı aldı.
Kocaeli Gebze Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan 2 bin 300 kişilik Farplas fabrikasında, işçiler geçen hafta; ücret seviyelerine tepki göstererek iş bırakmıştı. İşçilerin iş bırakmasının ardından fabrika yönetimi bir hafta süre istemişti. Bu sırada Birleşik Metal-İş Sendikası, fabrikada çoğunluğu sağladığını belirterek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki tespiti başvurusu yaptı.

İşverenler sendika istemez
İşçiler, fabrika yönetiminin kendilerini sendikadan istifaya ikna etmek istediğini söyledi. İşçilerin geri adım atmaması üzerine 50 işçinin işten atıldı. Fesih bildirimlerinde, “Kanun dışı olarak iş durdurduğunuz, iş yerinde üretimin durmasına, aksamasına ve iş huzurunun bozulmasına sebebiyet verdiğiniz tespit edilmiştir. Tüm bu nedenlerle, iş sözleşmeniz haklı nedenle tazminatsız olarak derhal feshedilmiştir.”

İşçiler kararlı
“Çalışanlar idari izinde olduğu için 150 kişiyi ayrı ayrı, konuşmak için farklı farklı otellere çağırıyorlar. Toplu bir şekilde konuşma yok. ‘Sendikadan vazgeçin, üyeliğinizi iptal edin’ diyorlar.
Çalışanlar kabul etmedikleri için önlerine bir kağıt sunuyorlar. ‘Biz sizin işinize son verdik, tazminatsız çıkış veriyoruz’ diyorlar. ‘Üretimi durdurduğunuz için size 20 bin TL tazminat davası açıyoruz.’ Bazı çalışanların evlerine gidip ya da kafelere çağırıp para teklifinde bulunmuşlar.
Asgari ücret alıyoruz. Sendika geldiğinde ilk başta güvencemiz olacak. Sendikalı işçiler en az 7 bin TL maaş alıyor ama patronun iki lafına bakmıyor kimse. Patron yıldırma politikası yapıyor. Para teklif ediyor, tehdit ediyor. Çıkartırız, hiçbir şey vermeyiz tehdidinde bulunuyorlar. Tepki göstermek için sabah fabrikanın önünde buluşacağız.”

Fabrika önünde eylem
Farplas işçileri sabah OSB önünde toplanarak fabrika önüne yürüyüş yaptı. DİSk’e bağlı sendikalar da yürüyüşe destek verdi.
Birleşik Metal tarafında şu açıklama yapıldı
- İşçilere çıkış tebligatları çağrıldıkları bir otelde taşeron avukatları tarafından yapıldı.
- İşten çıkarılan işçi sayısı yüzün üzerinde.
- İşten çıkarılan işiler bu sabah fabrikanın önüne bir yürüyüş gerçekleştirdi.
- Farplas Otomotiv’de mücadele işten atmalara, baskıya ve hukuksuzluğa rağmen tüm kararlılığı ile devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta ücret artışı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için demokratik tepkilerini gösteren Farplas Otomotiv ve bağlı şirketlerde çalışan yaklaşık iki bin işçi, kendilerine verilen sözlere rağmen yeni bir haksızlık ve saldırıyla karşı karşıya kaldılar. Dün çeşitli bölümlerden işçilere, çağrıldıkları bir otelde taşeron firmaların avukatları tarafından işten çıkış tebligatları yapıldı. Şu ana kadar bu yöntemle işten çıkarılan işçi sayısı yüzü geçti.
Farplas Otomotiv işvereni işçilerin taleplerini dikkate almak, sendikalı çalışma isteğine saygı göstermek yerine, geçmişte olduğu gibi yine işçilere saldırmayı tercih etti. İşyerini iş kanununa aykırı şekilde taşeron şirketlere bölen, bu şirketleri de farklı işkollarında göstererek işçilerin sendikalaşmasını bugüne kadar önlemeyi başaran şirket, şimdi de işten çıkarmalarla sendikalaşmayı önlemeye çalışıyor.
Çıkışlar, işçilere korku vermek için yapılıyor. İşçiler tazminatsız çıkarılıyor ve aynı zamanda üretim kaybı gerekçesiyle şirketin kendilerinden tazminat talep edebileceği tehdidi yapılıyor. Oysa ne tazminatsız işten çıkarma, ne de işçilerden tazminat talep edilmesi yasal değildir. Sadece işçileri sindirme amacı taşımaktadır. Farplas işçileri bu durumun farkındadır.
Bu hukuksuzluğa izin vermeyeceğiz. Farplas Otomotiv işçileri sendikamızla birlikte mücadeleye devam edecek.
İşten atılan işçiler bu sabah sendikamızın bölgede örgütlü olduğu fabrikalardan temsilcilerin de katılımıyla Farplas’ın önüne bir yürüyüş gerçekleştirdi.
Sendikamız, şirketin taşeronlara bölünerek sendikasızlaştırma girişimini, aşmayı başarmıştır. Şimdi de işten çıkarma engelini aşacağız.
Farplas Otomotiv işçilerinin sendikalı çalışmak için verdiği zorlu mücadele devam edecek. İşten çıkarmalar bu mücadeleyi sadece büyütür. Farplas’a sendikanın girmesi bu kez önlenemeyecek.

paylaş