Trendyol Kuryeleri yüzde 11 zamma kontak kapattı

25 Oca 2022
Trendyol Kuryeleri yüzde 11 zamma kontak kapattı

Trendyol Express şubelerinde dağıtım yapan araçlı kuryeler, 2022 yılı ücret zammının yüzde 11 olarak açıklanmasının ardından Türkiye'nin dört bir yanında kontak kapattı.
E-ticaret pazarlama ağı Trendyol, 2022 yılında çalışanlarına mart ayından başlamak üzere yüzde 11 oranında zam yaptı. Yüzde 36’lık 2021 enflasyonunun çok altında olan rakamı az bulan çalışanlar, kontak kapattı.
Ücret zammına tepki gösteren kuryeler, "Araçlarımızın masraflarını karşılamak için çalışır hale geldik. Bir kargo çalışanının 10 bin TL KDV'ye çalışması mümkün değildir. Bize, hayati ihtiyaçlarımızı karşılamak için asgari ücretin bile çok çok altında bir miktar kalıyor" açıklamasını yaptı.

‘Süper Direniş Günleri başladı’
Trendyol Express'te Mart 2022'de uygulanmaya başlayacak olan ücret zammını kabul etmeyen araçlı kuryeler kontak kapattı. İzmir, Bursa, Kocaeli, Tekirdağ, Eskişehir, Rize, Kırklareli ve Diyarbakır'da kontak kapatan araçlı kuryeler, İstanbul'da Maltepe ve Yenikapı meydanlarında bir araya gelerek bir açıklama yaptı.
Trendyol'un 'Efsane İndirim Günleri' şeklinde duyurduğu kampanya dönemlerine gönderme de yapan çalışanların '24 Ocak Trendyol Süper Direniş Günleri başladı' açıklamaları dikkat çekti.
Çeşitli sosyal medya hesaplarından görüntüler de paylaşan çalışanlar, "Hakkımız olanı istiyoruz", "Hava koşulları değil, sefalet zammı kontakları kapattı" ve "Haksız zam varsa kontak açmak yok" açıklamalarını yaptı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:
"Aylık yakıt gideri 2 bin 500-3 bin TL"
"Yakıttan temel yaşam ihtiyaçlarına kadar gelen zamlar ve zorlaşan çalışma koşullarının altında ezilirken bize dayatılan bu sefalet zammını kabul etmediğimiz için buradayız. Gerçekleri, bu işin detaylarını bizden dinleyin istiyoruz. Biz, araçlarımızın bütün giderlerini bize verilen aylık hakedişlerimizden karşılıyoruz. Son bir yılda akaryakıta gelen zam yüzde 200'ken bizim bir çalışan arkadaşımızın aylık yakıt gideri 2 bin 500 TL ile 3 bin TL arasında değişmektedir. Vergi ve harçlara yüzde 36, araç ve araç parçalarına yüzde 100'e varan zamlar yapıldı.

"Keyfiyet için bulunmuyoruz"
Sadece çalışmanın gerekliliği olan zorunlu giderlere bakıldığında, ortalama bir Trendyol çalışanın giderleri aylık 7 bin 500 TL'ye dayanmış durumdadır. Bu hesaba, yediğimiz yemek, evimizin kirası, faturalar dahil değildir. Belki aldığımız maaşla sadece kendimizi geçindirdiğimizi düşünüyorsunuz ama bizler, araçlarımızın masraflarını karşılamak için çalışır hale geldik. Bizler bugün keyfiyet için bulunmuyoruz.

"Yüzde 11'lik trajikomik zammı kabul etmiyoruz"
Buraya gelmeyen Trendyol Express çalışanlarına sesleniyorum: Bizler, bir avuç insan olarak, hepimizin hakkı için toplandık. Korkmuyoruz, hakkımızı alacağız. Her yeni güne zamlarla uyanırken bir kargo çalışanının 10 bin TL KDV'ye çalışması mümkün değildir. Bir de işe alım yaparken verilen vaatlere güvenerek arabalarını borç ile alan çalışanların borçları da mevcuttur. Bize, hayati ihtiyaçlarımızı karşılamak için asgari ücretin bile çok çok altında bir miktar kalıyor. Yüzde 11'lik trajikomik zammı kabul etmiyoruz. Yemek, mont, tişört dahi ücretsiz verilmiyorken dışarda işe geç kaldığında arkadaşlarımız yüzlerce liralık cezalarla karşı karşıya kalmaktadırlar."

Nakliyat-İş’ten açıklama
Nakliyat-İş Sendikasından yapılan açıklamada, “İstanbul’da Trendyol’da çalışan yüzlerce moto kurye, 2022 yılı için yapılan ve mart ayından itibaren uygulanacak olan %11 oranında ki ücret artışını protesto etmek için kontak kapatıyor.” denildi.
Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
TÜİK’e göre yıllık enflasyonun %36,08, ENAG’a göre göre %82,65 olduğu benzin, mazot v.b. petrol ürünlerine yapılan zamların bu yılda %200’ü geçtiği bu ortamda, Trendyol’da çalışan moto kuryeler açlığa mahkum edilmek isteniyor.
Sendikamız, Trendyol, Yemeksepeti, Getir, Hepsiburada ve diger işletmelerde çalışan moto kurye kardeşlerimizle dayanışma içerisindedir. Tüm moto kuryeleri sendikamız Nakliyat-İş’te örgütlenmeye çağırıyoruz.
Trendyol’da çalışan moto kuryelerin kontak kapatma eylemi ile ilgili önümüzdeki süreçte Trendyol işyerleri önünde dayanışma eylemleri yapacaktır. Sendikamız Nakliyat-İş; Trendyol, Yemeksepeti, Getir, Hepsiburada ve tüm işletmelerde çalışan moto kuryelerin güvencesidir. Tüm moto kuryeleri örgütlenmeye çağırıyoruz.

paylaş