Farplas işçisi artık örgütlü!

25 Oca 2022
Farplas işçisi artık örgütlü!

Birleşik Metal-İş, Kocaeli Çayırova’da FARPLAS OTOMOTİV işçileri ile bir süredir örgütlenme çalışması yürütmekteydi. Son bir hafta içinde, Farplas ve bağlı şirketlerden yüzlerce işçi sendikaya üye oldu. Dün itibariyle işletme bünyesindeki şirketlerde yasal olarak yetki aşamasına gelmiş bulunan Birleşik Metal,  çoğunluk sağlanan şirketlerde yetki başvurularına başladı.

Birleşik Metal-İş tarafından yapılan açıklama şöyle:
FARPLAS ve bağlı şirketlerde Birleşik Metal-İş yetki başvurularını yapıyor
• FARPLAS ve bağlı şirketlerde çalışan yüzlerce işçi Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldu.
• Sendikamız işyerindeki şirketlerde yetki aşamasına geldi. Bakanlığa başvurular yapılıyor.
• İşyerinde baskı sürüyor. Baskıya rağmen işçiler sendikasız ya da işverenin dayatacağı bir başka sendika ile çözüme HAYIR diyor.
Kocaeli Çayırova’da FARPLAS OTOMOTİV işçileri, bir süredir sendikamızla birlikte örgütlenme çalışması yürütmekteydi. Son bir hafta içinde, Farplas ve bağlı şirketlerden yüzlerce işçi sendikamıza üye oldu.
Böylece pek çok bağlı şirket ile aynı lokasyonda faaliyet yürüten Farplas’ta, sendikalaşmaya yönelik büyük engel aşılmış oldu. Bugün itibariyle işletme bünyesindeki şirketlerde yasal olarak yetki aşamasına gelmiş bulunuyoruz. Çoğunluk sağlanan şirketlerde yetki başvurularını yapıyoruz. Bu sabah fabrikanın önünde vardiya değişimi sırasında yaptığımız açıklamayla üyelerimize bu müjdeyi verdik. Artık Farplas Otomotiv’de çalışan işçilerin sendikası var.
Geçtiğimiz hafta çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve hayat pahalılığına ezilmeyecek bir ücret için tepkilerini gösteren Farplast işçileri, taleplerinin karşılanması için iş bırakmıştı. Bir gün boyunca üretimin durduğu fabrikada işveren, sorunları çözeceğini ve sendika ile görüşeceğini duyurmuştu. Sendikamız da bu süre boyunca Farplas işçilerinin yanındaydı, onlara güç verdi.
Farplas işçilerinin talepleri çok net: İşçiler şimdi kendilerine verilen sözlerin tutulmasını istiyor. Taleplerinin sendika ile karşılanmasını istiyor. Sendikasız çözümü reddediyorlar ve kendilerinin tercih etmediği başka sendikaların devreye sokulmasını istemiyorlar.
Farplas işçileri Birleşik Metal-İş’e güveniyor, Birleşik Metal-İş tarafından temsil edilmek istiyor.
Sendikamız Anayasal hakkını kullanan Farplas işçilerini yalnız bırakmayacaktır. İşletmede yıllardır süren sendikasız çalışmaya son veriyoruz. Artık geri dönüş yok. Farplas işçileri kazanacak.

Metal işçilerinden sınıf dayanışması
Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu fabrikalardan da Farplas’daki sınıf kardeşlerine dayanışma eylemleri yapılıyor. Gebze'den Eskişehir'e, Bilecik'ten İzmir'e.. metal işçileri tezgah başlarından Farplas işçisine dayanışma gösteriyor... Bildiriler okunuyor, destek sloganları atılıyor..

paylaş