KGAÖ’ye bağlı barış güçleri Kazakistan’dan ayrılıyor

14 Oca 2022
KGAÖ’ye bağlı barış güçleri Kazakistan’dan ayrılıyor

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) barış gücü olarak Kazakistan’a gönderilen Rus hava indirme birliklerinin ilk gruplarının ülkeden ayrılmaya başladıklarını belirtti.
Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne (KGAÖ) bağlı olarak Ermenistan, Tacikistan, Kırgızistan’dan gelen barış güçleri de Kazakistan’dan çıkış yaptı.
Rusya Savunma Bakanlığı yetkililerinin açıklamasında, “Askeri teçhizat ile askerleri içeren ilk grupların, Rusya Hava Kuvvetleri’nin askeri kargo uçaklarına binişleri tamamlandı ve Almatı’daki havalimanından havalananıp daimi konuşlanma noktalarına dönüşe geçtiler” denildi.
KGAÖ ülkeleri Ermenistan, Belarus ve Tacikistan’ın barış güçlerinin de Rusya’nın askeri kargo uçakları ile kendi konuşlanma noktalarına transfer edileceği, Kırgızistan güçlerininse kendi konvoyları ile üslerine geri dönecekleri belirtildi.

Geri çekilme 19 Ocak’ta tamamlanacak
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da Rus hava indirme birliklerinin Kazakistan’da gerçekleştirdikleri barış gücü misyonuna ilişkin Devlet Başkanı Vladimir Putin’e verdiği raporda, güçlerin eski Sovyet ülkesinden geri çekilmesinin 19 Ocak’ta tamamlanacağını söyledi.

Görev tamamlandı
Kazakistan’daki barış gücü operasyonuna Rusya, Belarus, Ermenistan, Kırgızistan ve Tacikistan’dan askerler katılımda bulundu. KGAÖ güçleri stratejik açıdan önemli yapıları korumaya aldı. Dün barış güçlerinin görevlerini başarıyla tamamladığı ve daimi olarak konuşlandıkları yerlere dönüşlerinin başladığı bildirdi.

paylaş