Bakanlık İstanbul’da dağıtılan ‘ücretsiz suya’ vergi uyguladı

14 Oca 2022
Bakanlık İstanbul’da dağıtılan ‘ücretsiz suya’ vergi uyguladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin "İnsani Su Hakkı" uygulaması önce Sayıştay, şimdi de Hazine ve Maliye Bakanlığı engeline takıldı. Bakanlık, İstanbulluların kullandığı ücretsiz sudan vergi almaya başladı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılında aldığı kararla, İstabul'da hanede tüketilen her 2,5 metreküp suyun 0,5 metreküpünü "İnsani Su Hakkı" kapsamında ücretsiz veriyor. İBB'nin bu uygulaması, yeni yılla birlikte vergiye tabi oldu! Hibe sudan vergi alındığı, İSKİ'nin su faturalarına koyduğu uyarı notuyla anlaşıldı.

Bakanlık ‘İnsani su hakkı’nı engelledi
İBB'nin 2019 yılında yürürlüğe aldığı "İnsani Su Hakkı" uygulaması, Sayıştay'ın 2020 yılı İSKİ Denetim Raporu'nda mevzuata aykırı bulunduğu gerekçesiyle durdurulmuş, ardından İBB Meclisi'nin aldığı yeni bir kararla tekrar yürürlüğe girmişti. Her 2,5 metreküp suya karşılık 0,5 metreküp suyu ücretsiz veren İBB'nin bu uygulaması bu kez de Hazine ve Maliye Bakanlığı'na takıldı.

Vegi bedeli faturalarda gösterildi
İSKİ'nin hazırladığı su faturalarında yer alan notta, "Sayın Abonemiz; Vergi Denetim Başkanlığı'nın inceleme raporu gereği; önceki dönemlerde Bakım Bedeli ve İnsani Su Hakkı uygulaması nedeni ile eksik tahakkuk eden .....TL KDV farkı ödenecek tutara yansıtılmıştır. Tahakkuk eden bu bedeller Hazine ve Maliye Bakanlığı'na aktarılmaktadır" yazıyor.

Vatandaş tepkili
Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın "İnsani Su Hakkı"ndan vergi alması sosyal medyada büyük tepki çekti. Bakanlığa tepki gösteren vatandaşlar, "Ücreti olmayan bir şeye nasıl vergi uygulanır? Bu yasal mı? Öyleyse bu nasıl yasa?" diyerek tepki gösterdi.


paylaş