Amerika, Tenef üssünü geçici olarak tahliye etti

06 Oca 2022
Amerika, Tenef üssünü geçici olarak tahliye etti

İşgalci Amerikan güçlerinin, artan saldırılar sebebiyle Suriye’nin Ürdün ve Irak sınırındaki Tenef üssünde bulunan askerlerini geçici olarak tahliye ettiği bildirildi.

Lübnan’da yayımlanan eAhbar gazetesinin haberine göre Amerika, General Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis suikastının yıldönümünde artan saldırılar sebebiyle Suriye’nin Ürdün ve Irak sınırındaki Tenef üssünde bulunan askerlerini geçici olarak tahliye etti.
İşgalci Amerikan güçlerinin Tenef’teki askerlerini ve askeri teçhizatı Ürdün’e naklettiği bildirildi.
El Ahbar gazetesine açıklamada bulunan kaynaklar, Amerikan güçlerinin General Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis’e yönelik suikastın yıldönümünde Irak ve Suriye’deki diğer askeri üslere olduğu gibi Tenef’teki üsse de saldırı yapılacağı yönünde istihbarat aldığını ve bu yüzden Tenef’tek üssü geçici olarak tahliye ettiğini söyledi.
Suriye’ye muhalif Londra merkezli “Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi” adlı örgüt de Amerika’nın Tenef’teki askerlerini tahliye ettiğini doğruladı.

En büyük ve stratejik üs
Suriye’nin Irak ve Ürün sınırındaki Tenef üssü, Amerikan güçlerinin işgali altındaki en büyük ve stratejik üs olarak kabul ediliyor.
İşgalci Amerikan güçleri Tenef üssü sayesinde hem Suriye’nin Irak ve Ürdün sınırını kontrol altında tutuyor hem de “Devrim Komandoları” adlı bir terörist gruba eğitim ve lojistik destek sağlıyor.
2017 yılından beri Tenef’i işgal altında tutan Amerikan güçlerinin saldırı kaygıları sebebiyle geçici dahi olsa üssü tahliye etmek zorunda kalması dikkat çekici bulundu.

Kaynak: YDH

paylaş