Sarı Yelekliler yeniden Fransa meydanlarında

20 Kas 2021
sarı yelekliler yeniden fransa meydanlarında

Fransa'da toplumsal ve siyasi krizlere neden olan Sarı Yeleklilerin gösterileri 3. yılına girerken, eylemciler tekrar meydanlara inmeye hazırlanıyor.

Fransa’da Sarı Yeleklilerin eylemleri akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak 17 Kasım 2018'de başladı. Gösteriler zamanla Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı isyana ve öfkeye dönüşerek dünya gündemine damga vurdu.

Paris'te yaklaşık 300 bin kişin katılımıyla başlayan sarı yelekliler eylemleri, son yılların en yüksek katılımlı eylemleri olarak tarihe geçti.

Kovid-19 salgını nedeniyle ülkede getirilen tedbirler ve sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle geçen yıl gösteri düzenleyemedi.

Ülkede 17 Kasım'da yayımlanan bir ankete göre, katılımcıların yüzde 40'ı sarı yelekliler hareketine yakın hissettiğini belirtti.

Alım gücünün daha da düştüğünü ve hayat ile ekonomik şartların iyileşmediği Fransa'da, sarı yeleklilerin taleplerinin karşılanmadığı ve yeni bir hareketin oluşabileceği vurgulanıyor.

Sokağa davet
Sarı yeleklilerin liderlerinden biri olan Jerome Rodrigues, Fransızları yarınki gösterilere katılmaya davet etti. Rodrigues, sarı yeleklilerin akaryakıt fiyatlarına getirilen zam nedeniyle ortaya çıktığını, bugün bu ücretlerin 2018’e göre yüzde 20 daha yüksek olduğunu, bu nedenle daha fazla sokaklara inmelere gerektiğini söyledi.

Polis şiddeti
Fransız güvenlik güçlerinin plastik mermi ve gaz el bombasıyla kişilerin kafasını hedef alması yasak ancak polis sıklıkla gazetecileri ve göstericileri hedef alıyor.

Polisin eylemcilere karşı biber gazı, gaz el bombası ve plastik mermi kullandığı eylemlerde polis şiddeti nedeniyle 127'si gazeteci olmak üzere 770 kişi yaralandı, 5 kişinin eli koptu, 30 kişi gözünü kaybetti. Toplam 11 kişinin öldüğü gösterilerde 4 kişi, polisin kullandığı savunma araçları nedeniyle yaşamını yitirdi. Polis eylemlerde basının haber yapmasını engellemeye çalışıyor.

paylaş