TÜMTİS, Kühne Nagel işyeri yetki davasını kazandı

13 Eki 2021
tümtis kühne nagel işyeri yetki davasını kazandı

Uluslararası taşımacılık devi Kühne Nagel firmasında örgütlenen TÜMTİS Sendikası yetki tespiti davasını kazandı.

TÜMTİS yaptığı açıklamada "Yaklaşık bir yıl önce yasal çoğunluğu sağlamış, Türkiye'de sendika karşıtı diğer uluslararası şirketler gibi Kühne Nagel işvereni sendikamızın çoğunluk tespitine karşı dava açmıştı, istanbul 13. iş Mahkemesi'nde yapılan duruşmada mahkeme, sendikamızı haklı buldu" ifadelerine yer verdi.

Sendikadan yapılan açıklama şöyle:
Uluslararası taşımacılık devlerinden birisi olan Kühne Nagel (Kühne+Nagel Nak. Ltd. Şti.)’de yaklaşık bir yıl önce yasal çoğunluğu sağlamış, Türkiye’de sendika karşıtı diğer uluslararası şirketler gibi Kühne Nagel işvereni sendikamızın çoğunluk tespitine karşı dava açmıştı. İtirazlar, davalar ile süreci uzatmaya, bu arada sendikal örgütlülüğü dağıtmaya çalışan Kühne Nagel’in bu çabaları sonuç vermedi. İşten çıkarmalara ve baskılara rağmen üyelerimiz sendikadan vazgeçmedi.

Alman sermayeli Kühne Nagel işyerinde 2019 yılında örgütlenme çalışması başlatan sendikamız, yeterli sayıya ulaşınca Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yapmak için 18.11.2020 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki tespiti için başvuruda bulundu. Çalışma Bakanlığı, yapmış olduğu incelemeler sonucunda sendikamızın yasanın aradığı çoğunluğu sağladığına dair 25.11.2020 tarihli yetki tespit yazısını taraflara tebliğ etti.

Yasalardaki boşluklardan faydalanan Kühne Nagel işvereni 11.12.2020 tarihinde çoğunluk tespitine itiraz davası açtı. Bununla da yetinmeyen işveren, Covid-19 sürecinde hükümetin ilan ettiği işten çıkarma yasağına rağmen, işyerinde sendikal çalışma yürüten üyelerimizden ikisini işten çıkardı. Üyelerimiz için açtığımız işe iade davaları devam etmektedir.

Mahkeme çoğunluk tespitini yerinde buldu
Kühne Nagel’in çoğunluk tespitine itiraz davasında bugün (12.10.2021) İstanbul 13. İş Mahkemesi’nde yapılan duruşmada mahkeme, sendikamızı haklı buldu. Kühne Nagel işvereninin itirazının haksız olduğuna; sendikamızın toplu iş sözleşmesi yapabilmek için üye yeter sayısına sahip olduğuna ve Bakanlık tarafından yapılan çoğunluk tespitinin yerinde olduğuna karar verdi.

Kühne Nagel işverenini sendika karşıtı tutumundan vazgeçmeye davet ediyoruz
Kühne Nagel işverenine çağrımızı yineliyoruz; işçilerin sendikal haklarına saygılı olun, yeni itirazlarla süreci uzatmaya çalışmayın. Süreci uzatma amaçlı itirazlarla, haksız ve hukuksuz uygulamalarla, işten atmalarla sendikalaşma mücadelemizi engelleyemezsiniz. Bu işyerini sendikalı, toplu sözleşmeli bir işyeri haline getirmek, işçilerini; iş güvencesine, daha iyi bir ücret ve sosyal haklara kavuşturmak için üyelerimizle birlikte mücadele etmekte kararlıyız. Bu nedenle işvereni, bir an önce sendikamız ile toplu sözleşme masasına oturmaya davet ediyoruz.

 

paylaş