Mitsuba direnişinde kazanım

13 Eki 2021
mitsuba direnişinde kazanım

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Birleşik Metal-İş Sendikası’na bağlı 9 işçinin sözleşmesinin feshedildiği Mitsuba Otomotiv Fabrikası’nda işçilerin 24 saat süren eylemleri kazanımla sonuçlandı.

Arkadaşlarının işe iadesi ve toplu sözleşme isteyen 120 işçiye fabrika dışından Nakliyat-İş ve onlarca emek dostu da destek verdi.

Direniş başlıyor
Japonya merkezli otomotiv yan sanayi Mitsuba’da işçiler Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlendi. Sendika’nın Çalışma Bakanlığı’na yetki başvurusu yaptığı sırada işveren 12 gün önce 5 işçiyi işten çıkardı. İşçiler fabrika önünde direnişe başladı. Çalışmaya devam eden işçiler de arkadaşlarına destek verdi. Bu kez işveren pazartesi günü 4 işçiyi daha direnişçilere destek verdiği için işten çıkardı. İşverenin bu son hamlesi 2 vardiya halinde çalışan işçilerde tepkiyle karşılandı. “Fabrika yönetimi tarafından kendilerine mobbing uygulandığını” dile getiren yaklaşık 120 işçi, toplu sözleşme ve işten çıkarılan arkadaşlarının işlerine geri dönmelerini talep etti. İşçiler pazartesi günü kendilerini fabrika içine kapatarak üretimi durdurdu. Eylem gece vardiyasıyla devam etti. Dün ise tüm vardiyalar birleşerek direniş büyüdü.

Direniş işverene geri adım attırdı
Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve sendika yönetimi fabrikaya gelerek işveren ile görüşmeye başladı. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, eylemler kararlılıkla devam edince fabrika önüne geldi. Yavuz, tarafların görüşmesi için arabulucu olmaya çalıştı.

Birleşik Metal-İş ve işveren tarafı arasında yapılan görüşmenin ardından fabrika önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Sendika tanınacak
Açıklamayı Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın yaptı. Aydın yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sayın Genel Başkanımızın ve merkez yöneticilerimizin girişimleriyle dün akşamdan bu tarafa Valilik ve emniyetle yapılan görüşmelerin sonucunda bir müdahalenin engellenmesi, arkadaşlarımızın mağdur olmaması için ve atılan arkadaşlarımızın geri alınması için önemle bir mücadele veriliyor. Ancak bu mücadele bizi yüzde yüz memnun etmese de, önemli kazanımlar elde ettiğimizi düşünüyoruz.

10 arkadaşımızı ısrarlarımıza rağmen, işveren bu konuda geri adım atmayarak tazminatsız çıkan arkadaşlarımızın tazminatlıya döndürülmesi, diğer arkadaşlarımızın da tazminatlarının verilmesi ve bundan sonraki süreçte sendikanın tanınacağı, bu fabrikada sendika ile irtibatta olunacağı, bir taslak hazırlanarak işverene sunulacağı, işverenle eğer anlaşmaya varabilirsek toplu sözleşme imzalayacağımızı eğer anlaşamazsak itirazımızı sürdüreceğimizi ve bundan sonraki süreçte yaşanan olaylarla ilgili herhangi bir arkadaşımıza herhangi bir işlem yapılmayacağına dair bir anlaşmaya vardık.”
 

 

paylaş