Metal işkolunda toplu sözleşme süreci başlıyor

11 Eki 2021
metal işkolunda toplu sözleşme süreci başlıyor

Otomotiv, beyaz eşya ve elektronik sektörlerini kapsayan metal iş kolundaki 179 iş yerinde yaklaşık 130 bin işçi ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Grup Toplu İş Sözleşmesinde pazarlık süreci başlıyor. Görüşmelerde, işveren tarafını MESS, işçi tarafını ise Türk Metal, Özçelik-İş ve Birleşik Metal-İş temsil edecek.

Otomotiv, beyaz eşya ve elektronik sektörleri başta olmak üzere metal iş kolundaki 179 iş yerinde yaklaşık 130 bin çalışanı ilgilendiren Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Grup Toplu İş Sözleşmesinde pazarlık süreci yarın başlayacak. MESS ile Türk Metal Sendikası arasındaki ilk oturum yarın saat 10.30'da MESS Genel Merkezi'nde yapılacak.

Sendikalar ne talep etti?
Türk Metal Sendikası, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi'nde, ilk yılın ilk altı ayı yüzde 29,57, ikinci altı ayı enflasyon oranı, ikinci yılın ilk altı ayı enflasyon oranı artı saatlik 1 lira, ikinci altı ayı enflasyon oranında zam istedi. Sosyal yardımlara ise ilk yıl yüzde 35, ikinci yıl enflasyon artı yüzde 4 zam talep ediyor.

Birleşik Metal-İş, örgütlü olduğu 33 işletmeye bağlı 44 fabrikada çalışan yaklaşık 11 bin üyesi adına MESS ile yapacakları Grup Toplu İş Sözleşmesi için şu önerileri getirdi:

- İlk defa işe girecek bir metal işçisinin ücretinin asgari ücretin yüzde 10 oranında artırılması,
- Saat ücreti 20 TL’nin altında kalan işçilerin saat ücretlerine 20 TL’yi geçmemek üzere 0,70 krş iyileştirme,
- Bu iyileştirmeden sonra, ilk 6 aylık dönem için öncelikle tüm ücretlerin yüzde 9 artırılmasını, ardından da saat ücretlerine 4,60 TL zam,
- Bu ücret zam teklifinin karşılığı oransal olarak ilk 6 aylık dönem için yüzde 30,89'dur,
- Bu teklif ilk 6 aylık dönem için ortalama ücrette ikramiye dahil net 1.458 TL’ye denk gelmektedir.
- Diğer altışar aylık zam dönemleri içinse, resmi enflasyonun gerçeği yansıtmaması nedeniyle;
2. altı aylık dönemde enflasyon oranına 3 puan eklenmesi,
3. altı aylık dönemde enflasyon oranına 4 puan eklenmesi,
4. altı aylık dönemde enflasyon oranına 3 puan eklenmesi şeklindedir.

 

 

paylaş