Küresel gıda fiyatları 10 yılın zirvesinde

07 Eki 2021
Küresel gıda fiyatları 10 yılın zirvesinde

Dünya gıda fiyatları Ağustos'un ardından Eylül'de de artış kaydederken, tahıl ve bitkisel yağlar artışta başı çekti.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), eylül ayına ilişkin küresel gıda fiyat endeksini yayınladı.

FAO tarafından derlenen ve tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi Ağustos ayındaki revize 128.5 seviyesinden Eylül aynda 130'a çıktı. Ağustos gıda fiyatları endeksi daha önce 127.4 olarak açıklanmıştı.

FAO, 2021 yılı tahıl hasadı beklentisinin rekor seviyede mahsul alınacağına işaret etse de, küresel talebe ilişkin beklentinin altında kalacağını ve bunun tahıl stoklarında düşüşe yol açacağını açıkladı.

Gıda fiyatları Eylül ayında yıllık bazda %32.8 yükseliş kaydetti.

FAO ayrıca küresel tahıl üretimi beklentisini de 2.788 milyar ton seviyesinden 2.800 milyar ton seviyesine yükseltti.

Tarımsal emtia fiyatları geçen yıl hasatta yaşanan aksaklıklar ve Çin'den gelen talebin yüksek olması sebebiyle ciddi şekilde yükselmişti.

Rekor üretime rağmen talebe ceap vermeyecek
2021'de dünya tahıl üretiminin 2 milyar 800 milyon ton ile tüm zamanların rekorunu kıracağı görülüyor. Fakat FAO'nun bugün yayınlanan son Hububat Arz ve Talep Özeti'ndeki yeni projeksiyonlara göre, söz konusu üretim miktarı 2021/22 pazarlama sezonunda beklenen tüketim gereksinimlerinden daha az gözüküyor.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 2 artış kaydetti. Güçlü talebe karşın ihracat olanaklarının daralması artışta etkili oldu.

Buğday fiyatları aylık bazda yüzde 4'e yakın artarken, bir önceki yıla göre yüzde 41 yükseldi. Eylül ayında pirinç fiyatları yükseliş kaydetti. Mısır fiyatları ise aylık bazda ortalama yüzde 0,3, yıllık bazda yüzde 38 yükseldi.

FAO ayrıca küresel tahıl üretimi beklentisini de 2.788 milyar ton seviyesinden 2.800 milyar ton seviyesine yükseltti.

Kuruluş, 2021 yılı tahıl hasadı beklentisinin rekor seviyede mahsul alınacağına işaret etse de, küresel talebe ilişkin beklentinin altında kalacağını ve bunun tahıl stoklarında düşüşe yol açacağını açıkladı.

2021/22'de dünya tahıl kullanımının hayvan yemi için buğday kullanımında beklenen önemli bir artışın öncülüğünde bir önceki sezona göre yüzde 1,8 artışla 2 milyar 811 milyon ton olacağı tahmin ediliyor.

2021'de 776,7 milyon ton buğday hasat edilmesini öngören FAO, Doğu Avrupa ve Avustralya'da beklenen daha yüksek verimlerin, Kanada ve Rusya Federasyonu'nda öngörülen hava ve ekim kaynaklı üretim düşüşlerini telafi edeceğini görüşünü paylaşıyor.
Küresel iri taneli tahıl üretimi için tahmin, küresel sorgum ve arpa hasadının mısırdan daha hızlı artmasıyla birlikte 1 milyar 504 milyon ton olarak belirlendi.

Dünya pirinç üretiminin 50 milyon ton olarak öngörülüyor. Söz konusu rakam yeni bi rekor olarak nitelenirken Hindistan'dan üretim artışına yönelik gelen haberler beklentileri güçlendirdi.

Tarımsal emtia fiyatları geçen yıl hasatta yaşanan aksaklıklar ve Çin'den gelen talebin yüksek olması sebebiyle ciddi şekilde yükselmişti.

Sonuç olarak, 2021/22 dünya tahıl stoklarının kullanım oranının bir önceki yıldaki yüzde 29,2'den yüzde 28,4'e düşmesi bekleniyor ancak yine de genel olarak rahat bir seviyeye işaret ediyor.

 

paylaş